USA: diecezja zamierza zamknąć 20 parafii

Nawet 20 parafii w diecezji Belleville w południowej części amerykańskiego stanu Illinois ma zostać wkrótce zamkniętych. To część procesu restrukturyzacji i konsolidacji działających tu wspólnot.

W liście do wiernych ordynariusz diecezji Edward Braxton poinformował, że zmiany dotyczyć mają parafii najmniej żywotnych. „Wiem, jak bardzo kochacie swój kościół i parafię. Ufam, że miłość ta przetrwa i prowadzić będzie nas wszystkim w tym ważnym procesie, jakiego się podejmujemy” – podkreślił biskup.

Diecezja Belville liczy 70 tys. wiernych i obejmuje 117 parafii w 28 hrabstwach. Biskup nie podjął jeszcze decyzji, które ze wspólnot zostaną zamknięte.

Odbywająca się niemal we wszystkich diecezjach Kościoła katolickiego w USA restrukturyzacja, polegająca w niektórych przypadkach na łączeniu lub całkowitym zamykaniu parafii, ma związek ze zjawiskiem przemieszczania się ludności lub brakiem kapłanów. Wielu wiernych przeniosło się z terenów wielkomiejskich na przedmieścia. W niektórych przypadkach źródłem kłopotów finansowych diecezji są gigantyczne odszkodowania wypłacane ofiarom seksualnych nadużyć księży.

Źródło: KAI

Za: PiotrSkarga.pl (2011-08-31) | http://www.piotrskarga.pl/ps,7775,2,0,1,I,informacje.html

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content