USA: diecezja zamierza zamknąć 20 parafii

Aktualizacja: 2011-08-31 2:11 pm

Nawet 20 parafii w diecezji Belleville w południowej części amerykańskiego stanu Illinois ma zostać wkrótce zamkniętych. To część procesu restrukturyzacji i konsolidacji działających tu wspólnot.

W liście do wiernych ordynariusz diecezji Edward Braxton poinformował, że zmiany dotyczyć mają parafii najmniej żywotnych. „Wiem, jak bardzo kochacie swój kościół i parafię. Ufam, że miłość ta przetrwa i prowadzić będzie nas wszystkim w tym ważnym procesie, jakiego się podejmujemy” – podkreślił biskup.

Diecezja Belville liczy 70 tys. wiernych i obejmuje 117 parafii w 28 hrabstwach. Biskup nie podjął jeszcze decyzji, które ze wspólnot zostaną zamknięte.

Odbywająca się niemal we wszystkich diecezjach Kościoła katolickiego w USA restrukturyzacja, polegająca w niektórych przypadkach na łączeniu lub całkowitym zamykaniu parafii, ma związek ze zjawiskiem przemieszczania się ludności lub brakiem kapłanów. Wielu wiernych przeniosło się z terenów wielkomiejskich na przedmieścia. W niektórych przypadkach źródłem kłopotów finansowych diecezji są gigantyczne odszkodowania wypłacane ofiarom seksualnych nadużyć księży.

Źródło: KAI

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=42849 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]