Prezydent wprowadzi stan wojenny w razie “cyberataku”

Aktualizacja: 2011-08-31 8:51 am

Sejm znowelizował ustawę o stanie wojennym i kompetencjach naczelnego dowódcy sił zbrojnych. Zgodnie z nowymi przepisami prezydent będzie mógł wprowadzić stan wojenny w razie ataku w cyberprzestrzeni.

Za zmianami opowiedziało się 274 posłów z PO, PSL, SLD i PJN. Przeciw było 131 posłów – głównie z PiS. Nikt nie wstrzymał się od głosu. Nowe prawo zakłada, że prezydent – na wniosek rządu – będzie mógł wprowadzić któryś ze stanów wyjątkowych w razie zewnętrznego zagrożenia. Chodzi np. o wrogie działania w cyberprzestrzeni.

Projekt został przygotowany przez Biuro Bezpieczeństwa Narodowego i skierowany do prac sejmowych w czerwcu.

“Ustawa niczego nie zmieni, nie będzie skuteczna. To jest raczej akt natury politycznej prezydenta i obozu, który reprezentuje niż akt troski o państwo” – uważa Jarosław Zieliński, były wiceminister spraw wewnętrznych i administracji. “To jest rozpoczęcie myślenia i działań w tej sprawie od końca” – uważa Jarosław Zieliński.

“Trzeba byłoby przede wszystkim oczekiwać od prezydenta, że przedstawi projekt zwalczania zagrożeń w  cyberprzestrzeni, działań prewencyjnych w tej sferze, że przedstawi projekt” – mówi poseł PiS. Zieliński dodaje, że z samej definicji cyberprzestrzeni nic nie wynika, gdyż potrzebny jest projekt działań prewencyjnych.

“Ta ustawa być może w Polsce jest potrzebna. Być może, bo nie znamy skali zagrożeń w tej dziedzinie”- podkreśla Zieliński, dodając, że ani rząd, ani prezydent nie przedstawili informacji, które uzasadniałyby prace nad tą ustawą.

Za: MyPiS.org -- [Org. tytuł: « Prezydent wprowadzi stan wojenny w razie cyberataku»]
Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=42828 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]