Rosja umieści na orbicie 20 nowych satelitów

Rosja zamierza do końca 2011 roku umieścić na orbicie 20 satelitów. W ciągu najbliższych 3 miesięcy w kosmosie zapowiada się duży ruch rosyjskich rakiet i statków kosmicznych. Rosyjska Agencja Kosmiczna już przygotowuje szczegółowy grafik lotów.

Rakiety startować będą z 3 kosmodromów. 10 wzbije się w niebo z Bajkonuru w Kazachstanie, 3 z Plesiecka w obwodzie archangielskim i 1 z Kuru położonego we francuskiej Gwinei. We wrześniu przewidywany jest również powrót na ziemię załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

W tak dużym natężeniu lotów kosmicznych nie przeszkodziły ostatnie dwa wypadki. 18 sierpnia w wyniku awarii systemów kontroli silników rakieta typu Proton wyniosła na niewłaściwą orbitę satelitę telekomunikacyjnego Ekspress. Mimo wielu prób nie udało się odzyskać nad nim kontroli. Natomiast 26 sierpnia na ziemię spadł statek transportowy Progres wiozący zaopatrzenie dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

IAR/Kresy.pl

Za: Kresy.pl (31 sierpnia 2011) | http://www.kresy.pl/wydarzenia,gospodarka?zobacz/rosja-umiesci-na-orbicie-20-nowych-satelitow

Skip to content