Aktualizacja strony została wstrzymana

Rosjanie wykopią tunel kolejowy do Ameryki Północnej

„Z Rosji do USA, pociągiem lub samochodem – będzie to możliwe za prawie 20 lat, ponieważ Kreml dał zielone światło dla tunelu, łączącego Syberię z Alaską”, informuje w swoim wydaniu internetowym gazeta „Daily Mail”.

Podwodny tunel wykopany zostanie w najbardziej wąskim miejscu Cieśniny Beringa i będzie mieć ok. 100 km długości – ponad dwukrotnie więcej niż tunel pod Kanałem La Manche, łączący Wielką Brytanię z Francją. W planach jest podmorski superekspres oraz autostrada. Czynnik kosztowy: Około 70 mld euro.

Pomysł nie jest nowy: już w 1905 r. o tunelu do Ameryki marzył car Mikołaj. Jednak w ubiegłym tygodniu na konferencji w syberyjskim Jakucku politycy, inżynierowie i inwestorzy zrobili duży krok naprzód w kwestii projektu stulecia; rząd Rosji obiecał swoją pomoc, który liczy, że budowa trasy kolejowej umożliwi dostęp do bogactw naturalnych, drzemiących w syberyjskiej ziemi. Przez rurociąg w tunelu mogłyby wówczas popłynąć gaz i ropa do USA. Jak poinformowali inżynierowie, budowa tunelu pod najczęściej wzburzonymi wodami cieśniny nie będzie stwarzać problemów natury technicznej.

Sam tunel na obu kontynentach prowadziłby jednak donikąd. Najbliższe miasta znajdują się daleko; po obu stronach, w wiecznej zmarzlinie trzeba byłoby postawić ponad 1000 km szyn.

Zwolennicy długich podróży koleją nie mogą się doczekać otwarcia tunelu, które zaplanowano na 2030 rok. Mogliby oni wówczas zarezerwować bilet kolejowy z Berlina do Nowego Jorku i po szynach jechać przez trzy kontynenty, a z wagonu restauracyjnego wygodnie podziwiać niesamowite krajobrazy Syberii i Alaski…

Justyna Bonarek/bild.de/Kresy.pl

Za: Kresy.pl (26 sierpnia 2011) | http://www.kresy.pl/wydarzenia,gospodarka?zobacz/rosjanie-kopia-tunel-kolejowy-do-ameryki-polnocnej

Skip to content