Nowy Jork: Sędzia odrzucił pozew żydowskiego więźnia o astronomiczne odszkodowanie

Aktualizacja: 2011-08-9 9:57 am

Po gruntownym rozpatrzeniu pozwu więźnia zakładu karnego, sąd w Nowym Jorku odrzucił jego żądanie przyznania mu  specjalnych praw i astronomiczne odszkodowanie za “pozbawienie prawa do koszernej macy i soku winogronowego”.

Sędzia federalny dystryktu nowojorskiego Shira A. Scheindlin odrzuciła pozew przeciwko nowojorskiemu zarządowi zakładów karnych, wystosowany przez żydowskiego więźnia Christophera A. Henry, który domagał się odszkodowania w wysokości… 10 miliardów dolarów (sic!) za odmowę dostarczania jemu macy i soku winogronowego, które, jak twierdzi “są niezbędne w praktykowaniu religii żydowskiej”.

Sędzia odrzucając pozew posłużył się precedensem z 1987 roku, w którym Sąd Najwyższy orzekł, iż władze więzienne nie naruszają więźniowi ani “wolności słowa” ani praw człowieka, odmawiając mu specjalnych warunków, szczególnie gdyby  świadczyły one o faworyzowaniu więźnia oraz gdyby nie mieściły się w warunkach budżetowych zakładu karnego.

W uzasadnieniu sędzina napisała, że: “Zapewnienie indywidualnych posiłków dla pojedynczego więźnia może wywołać wrażenie faworyzowania, które może prowadzić do zazdrości i rozgoryczenia wśród reszty skazanych, co z kolei może być przyczyną napięć i zagrozić bezpieczeństwu więzienia.”

Sędzina podkreśliła również, że nie dostarczanie przez władze więzienne indywidualnych koszernych zestawów macy i soku, nie wpływa na możliwość praktykowania przez więźnia religii judaistycznej, tym bardziej, że stale otrzymuje on specjalne posiłki koszerne oraz ma prawo do stałych spotkań z rabinem.

Więźniowie mają prawo do zaopatrywania się w więziennych kantynach oraz do składania specjalnych zamówień, w tym do produktów koszernych. 

Opracowanie: Bibula Information Service (B.I.S.) - www.bibula.com - na podstawie mknoxnews.com (August 8, 2011)
Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=41895 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]