Warszawa w zasięgu rosyjskich superrakiet

Aktualizacja: 2011-08-5 6:58 am

Rosjanie rozpoczęli rozmieszczanie nowego systemu rakiet przeciwlotniczych S-400 w obwodzie kaliningradzkim. W zasięgu rosyjskich rakiet znajduje się Warszawa oraz Wilno.

Jak wynika z informacji „Rzeczpospolitej” w obwodzie kaliningradzkim znalazły się już pierwsze transporty rakiet, a do końca roku oddziały obrony przeciwlotniczej Floty Bałtyckiej będą dysponowały dwoma dywizjonami nowych rakiet S-400 Triumf.

System S-400 Triumf według rosyjskich źródeł ma o wiele większe możliwości, niż wykorzystywane dotychczas rakiety. S-400 jest w stanie jednocześnie namierzać i naprowadzać rakiety jednocześnie na wiele celów znających się w zasięgu ok. 400 km. Ponadto rakiety systemu S-400 mogą zwalczać samoloty, rakiety i pociski balistyczne, poruszające się z prędkością do 4.8 km/s. Rosjanie zapewniają też, że S-400 może zwalczać samoloty typu stealth.

Do tej pory Rosjanie grozili, że rozmieszczenie systemu obrony przeciwlotniczej S-400 Triumf w obwodzie kaliningradzkim będzie konsekwencją rozszerzania się NATO na Wschód, jednak szef BBN gen. Stanisław Koziej najwyraźniej bagatelizuje zagrożenie i uważa, że jest to jedynie „dyżurny temat”.

Gdy NATO odrzuciło rosyjską propozycję stworzenia wspólnego systemu obrony przeciwrakietowej przed ewentualnymi atakami Korei Północnej czy Iranu, władze Federacji Rosyjskiej stwierdziły, że przygotowywany przez NATO system w założeniu będzie tworzony także przeciwko Rosji.

Obwód kaliningradzki to drugi okręg w Rosji, który wyposażono w baterie przeciwlotnicze systemu S-400 Triumf.

(Autor: pł, | Źródło: Rzeczpospolita)

 

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=41695 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]