Warszawa w zasięgu rosyjskich superrakiet

Rosjanie rozpoczęli rozmieszczanie nowego systemu rakiet przeciwlotniczych S-400 w obwodzie kaliningradzkim. W zasięgu rosyjskich rakiet znajduje się Warszawa oraz Wilno.

Jak wynika z informacji „Rzeczpospolitej” w obwodzie kaliningradzkim znalazły się już pierwsze transporty rakiet, a do końca roku oddziały obrony przeciwlotniczej Floty Bałtyckiej będą dysponowały dwoma dywizjonami nowych rakiet S-400 Triumf.

System S-400 Triumf według rosyjskich źródeł ma o wiele większe możliwości, niż wykorzystywane dotychczas rakiety. S-400 jest w stanie jednocześnie namierzać i naprowadzać rakiety jednocześnie na wiele celów znających się w zasięgu ok. 400 km. Ponadto rakiety systemu S-400 mogą zwalczać samoloty, rakiety i pociski balistyczne, poruszające się z prędkością do 4.8 km/s. Rosjanie zapewniają też, że S-400 może zwalczać samoloty typu stealth.

Do tej pory Rosjanie grozili, że rozmieszczenie systemu obrony przeciwlotniczej S-400 Triumf w obwodzie kaliningradzkim będzie konsekwencją rozszerzania się NATO na Wschód, jednak szef BBN gen. Stanisław Koziej najwyraźniej bagatelizuje zagrożenie i uważa, że jest to jedynie „dyżurny temat”.

Gdy NATO odrzuciło rosyjską propozycję stworzenia wspólnego systemu obrony przeciwrakietowej przed ewentualnymi atakami Korei Północnej czy Iranu, władze Federacji Rosyjskiej stwierdziły, że przygotowywany przez NATO system w założeniu będzie tworzony także przeciwko Rosji.

Obwód kaliningradzki to drugi okręg w Rosji, który wyposażono w baterie przeciwlotnicze systemu S-400 Triumf.

(Autor: pł, | Źródło: Rzeczpospolita)

 

Za: niezalezna.pl | http://niezalezna.pl/14220-warszawa-w-zasiegu-rosyjskich-superrakiet

Skip to content