Komorowski przegrał sprawę o zatajenie ekspertyz w sprawie OFE

Aktualizacja: 2011-08-4 6:21 pm

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zdecydował, że obywatele mają prawo nie tylko znać treść przygotowanych dla prezydenta ekspertyz w sprawie OFE [Otwartych Funduszy Emerytalnych], ale również nazwiska ich autorów oraz przyjęte przez nich honoraria.

Wczoraj Bronisław Komorowski przegrał proces w sprawie zatajenia informacji o ekspertyzach, które pozwoliły mu podpisać ustawę o reformie emerytalnej. Sąd orzekł, że informacją publiczną jest każda sfera działalności władzy publicznej, a zatem zaliczają się do niej także prezydenckie ekspertyzy. Zdaniem sądu obywatele powinni poznać nie tylko ich treść, ale również autorów i ich honoraria.

Skargę przeciwko prezydentowi wniosły osoba prywatna, Fundacja e-Państwo i Stowarzyszenie Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich (SLLGO). Co ciekawe, to właśnie SLLGO wygrało w czerwcu w sądzie w podobnej sprawie z Donaldem Tuskiem. Chodziło wówczas o ujawnienie polecenia rozpoczynającego działanie tzw. tarczy antykorupcyjnej.

Jak dowiedział się „DGP” Kancelaria Prezydenta stwierdziła po wyroku, iż jak każdy urząd i obywatel jest zobowiązana do respektowania prawomocnych orzeczeń sądu. Jednakże z nieoficjalnych informacji wynika, że kancelaria z tą decyzją się nie pogodziła i zamierza starać się o kasację w Naczelnym Sądzie Administracyjnym.

Od kilku lat rośnie liczba obywatelskich skarg w sprawie utajnienia informacji publicznej – w 2008 roku było ich tylko 77, w 2009 – 99, a w 2010 warszawski WSA odnotował ich aż 249.

Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=41672 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]