Aktualizacja strony została wstrzymana

Pennsylvania: „Katolicka” uczelnia otrzymała $750,000 na utworzenie „Centrum Holokaustu”

Wielka radość ogarnęła dyrekcję uniwersytetu Seton Hill University, niewielką tzw. katolicką uczelnię z Greensburg (stan Pennsylvania), prowadzoną przez siostry szarytki (Sisters of Charity). Oto otrzymały one czek na 750 tysięcy dolarów od pani Ethel LeFrak z Nowego Jorku. Pieniądze mogą być przeznaczone jednak tylko na jeden cel: utworzenie Centrum Edukacji Holokaustu, nazwanej imieniem darczyńcy (Ethel LeFrak Holocaust Education Conference), które będzie funkcjonowało na tej „katolickiej” uczelni w ramach Krajowego Katolickiego Centrum Edukacji Holokaustu (Seton Hill’s National Catholic Center for Holocaust Education).

Prezydent uniwersytetu, JoAnne Boyle nazwała panią Ethel LeFrank i jej rodzinę „umiłowanymi przyjaciółmi” uniwersytetu. W 1996 roku uczelnia Seton Hill przyznała pani Ethel LeFrak tytuł 'Honoris Causa’. Centrum Edukacji na temat Holokaustu organizuje co trzy lata konferencję dla nauczycieli „głównie ze szkół katolickich” celem „pogłębienia rozumienia katolicko-żydowskich [stosunków]”. Fundusze zostaną również przeznaczone na „stypendia dla studentów studiujących Holokaust i zbliżone zagadnienia.”

Centrum Holokaustu powstało na uczelni Seton Hill w 1987 roku. Jedna z założycielek, siostra Gemma Del Duca, mieszka obecnie w Izraelu. Na wiadomość o tak znaczącym darze, siostra Gemma napisała, że „Hojność pani Ethel LeFrank pomoże w sprostaniu wyzwania, które stoi przed nami – abyśmy połączyli się z naszymi żydowskimi braćmi i siostrami w wielkim dziele 'Tikkum Olam’, w naprawie świata poprzez oczyszczenie, zrozumienie i edukację.” Określenie 'Tikkum Olam’ oznacza w Talmudzie utworzenie 'nowego społeczeństwa’, opartego na zasadach judaizmu.

Uczelnia założona została w 1883 roku i nazwana imieniem siostry Elizabeth Ann Seton, założycielki Sióstr Szarytek, kanonizowanej w 1975 roku. W czasach posoborowych uczelnia przeszła radykalne zmiany, odrzucając tradycyjne podstawy katolickie i wprowadzając w to miejsce ekstremistyczne feministyczne ideologie. W latach 80-tych XX wieku uczelnia „wyspecjalizowała się” w judaizowaniu katolików, m.in. poprzez „edukację na temat Holokaustu”.

Opracowanie: WWW.BIBULA.COM na podstawie: Post-Gazette | http://www.post-gazette.com/pg/08339/932513-56.stm

Skip to content