Benedykt XVI do artystów: nie oddzielajcie sztuki od prawdy i miłości

„Blask prawdy, piękno miłości” – to tytuł wystawy otwartej w Watykanie. Złożyły się na nią dzieła 60 artystów różnych narodowości z zakresu malarstwa, rzeźby, architektury, fotografii, literatury, a nawet muzyki i filmu. Są hołdem dla Papieża na 60. rocznicę święceń kapłańskich. Wystawę zorganizowała Papieska Rada Kultury. Na otwarciu Benedykt XVI nawiązał do jej tytułu. Podkreślił potrzebę dialogu Kościoła z artystami. Wskazał, że piękno prawdy i miłości ma czynić nasze serca bardziej ludzkimi.

„Chciałbym na nowo skierować do was i do wszystkich artystów przyjacielski, gorący apel: Nigdy nie oddzielajcie twórczości artystycznej od prawdy i miłości – powiedział Papież. – Nie szukajcie nigdy piękna daleko od prawdy i miłości, ale z bogactwem waszego geniuszu, waszego twórczego porywu bądźcie zawsze szukającymi prawdy i świadkami miłości. Niech prawda jaśnieje w waszych dziełach. Starajcie się, niech ich piękno wzbudza w oczach i sercach tych, którzy na nie patrzą, pragnienie i potrzebę dążenia do tego, aby życie, aby każde istnienie było piękne i prawdziwe. Niech będzie ubogacane tym skarbem, który nigdy nie zawodzi, który sprawia, że życie jest arcydziełem, a każdy człowiek nadzwyczajnym artystą. Skarbem tym jest miłość. Niech Duch Święty, twórca wszelkiego piękna, jakie jest na świecie, oświeca was zawsze i prowadzi ku ostatecznemu, definitywnemu Pięknu, które rozgrzewa nasze umysły i serca, gdy czekamy, by móc je kiedyś oglądać w pełni jego blasku” – mówił Benedykt XVI.

Wystawa „Blask prawdy, piękno miłości” będzie otwarta w atrium Auli Pawła VI na Watykanie od 5 lipca do 4 września codziennie oprócz niedziel od godz. 10:00 do 19:00.

ak/ rv

Za: Radio Watykanskie (04/07/2011) | http://www.oecumene.radiovaticana.org/POL/Articolo.asp?c=501447

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content