60 godzin modlitwy za 60 lat kapłaństwa papieża Benedykta XVI

Aktualizacja: 2011-06-28 10:07 pm

W uroczystość świętych Piotra i Pawła – 29 czerwca – przypada dzień 60. rocznicy święceń kapłańskich papieża Benedykta XVI. Watykańska Kongregacja ds. Duchowieństwa zaproponowała w związku z jubileuszem, by diecezje i kapłani ofiarowali za papieża 60 godzin modlitwy osobistej przed Najświętszym Sakramentem.

Biuro prasowe Episkopatu Polski przypomina, że uroczystość 29 czerwca jest dniem szczególnej łączności z następcą św. Piotra. Natomiast dwa dni później – 1 lipca – przypada w tym roku uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, która obchodzona jako Światowy Dzień Modlitwy o Uświęcenie Kapłanów, dlatego biuro prasowe w imieniu KEP zaprasza do modlitwy w intencji uświęcenia kapłanów oraz o nowe powołania kapłańskie.

Polscy biskupi dziękowali już za 60 lat kapłaństwa papieża podczas niedawnego zebrania plenarnego w Licheniu i Włocławku. Nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore będzie sprawował Mszę św. w tej intencji w bazylice św. Krzyża w Warszawie 29 czerwca; wezmą w niej udział przedstawiciele Episkopatu.

Biskup diecezji świdnickiej, Ignacy Dec, podał propozycję, by kapłani z jego diecezji w czerwcu ofiarowali co najmniej 15 minut osobistej modlitwy w intencji papieża; zaś wierni – do modlitwy w tej intencji w trakcie nabożeństw czerwcowych.

W diecezji tarnowskiej najbliższa niedziela będzie niedzielą adoracyjną oraz dniem modlitw o świętość kapłańskiej posługi i życia, a 29 czerwca Najświętszy Sakrament ma być adorowany przez godzinę.

Biskup diecezji łomżyńskiej, Stanisław Stefanek, zalecił, by w jego diecezji zostały odprawione Msze Św. w intencji papieża, zachęcił też do godzinnej modlitwy osobistej.

W uroczystość św. Piotra i Pawła w kościołach będzie zbierana składka, tzw. świętopietrze, będąca ofiarą na potrzeby Stolicy Apostolskiej.

Papież Benedykt XVI przyjął święcenia kapłańskie 29 czerwca 1951 r. w katedrze we Fryzyndze. Tego samego dnia wyświęcony został także brat papieża, ks. prałat Georg Ratzinger. Jubileusz będą razem świętować w Watykanie.

Światowy Dzień Modlitw o Uświęcenie Kapłanów w Kościele – wprowadzony przez Jana Pawła II – obchodzony jest od roku 1995 w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, przypadającą zawsze w drugi piątek po uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, czyli Bożego Ciała.

PK/Wp.pl

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=39986 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]