Amerykański krążownik na Morzu Czarnym. Moskwa protestuje

Trwają amerykańsko-ukraińskie ćwiczenia wojskowe „Sea Breeze 2011”. Krążownik USS Monterey, wyposażony w system rakietowy, wpłynął na Morze Czarne.

Administracja USA przewiduje wysyłanie swoich jednostek na Adriatyk, Morze Egejskie i Śródziemne, w ramach europejskiego segmentu obrony przeciwrakietowej. Na Morze Czarne amerykańskie okręty mogą wpłynąć w przypadku zaostrzenia sytuacji w regionie.

Rosjanie pytają jaką rolę miałby pełnić krążownik w obronie antyrakietowej? Moskwa twierdzi, że obecność tego okrętu jest już naruszeniem ich bezpieczeństwa narodowego.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji oświadczyło, że obrona przeciwrakietowa wygląda na przykrywkę dla tworzenia systemu przewagi amerykańskiej. „Nasze obawy nadal są ignorowane” – oświadczyło MSZ. Rosji zależy, by ewentualny system obrony przeciwrakietowej był organizowany przeciwko pozaeuropejskim zagrożeniom. Moskwa jest gotowa do negocjacji, ale wyraża ubolewanie, że szczegółowych ustaleń w tym zakresie nie podjęto już wcześniej.

Źródła: straitstimes.com, rian.ru

Za: Portal Arkana (12-06-2011) | http://www.portal.arcana.pl/Amerykanski-krazownik-na-morzu-czarnym-moskwa-protestuje,1300.html?utm_source=atom&utm_medium=atom&utm_campaign=atom

Skip to content