Aktualizacja strony została wstrzymana

Polska: spada liczba osób uczestniczących w niedzielnych Mszach

Średni procent tzw. dominicantes, czyli osób, które przychodzą do kościoła, w stosunku do tych, które są do tego zobowiązane, wyniósł w 2010 r. 41 proc. – wynika z zaprezentowanych w Warszawie danych Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego. W ciągu ostatnich 30 lat obserwowany jest spadek liczby osób uczestniczących w niedzielnej Mszy św.

Jak poinformował ks. Wojciech Sadłoń z Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego wskaźnik communicantes, czyli osób przystępujących do Komunii św. w stosunku do tych, które powinny przyjść w niedzielę na Mszę, wynosi 16,4 proc. „Można to tłumaczyć tym, że ludzie coraz bardziej rozumieją nauczanie Kościoła katolickiego nt. Eucharystii i tego, że ma ona być pokarmem codziennym, ma być spotkaniem z Panem Bogiem, który nam pomaga w codzienności. Od roku 2000 ten wskaźnik communicantes już się utrzymuje na stałym poziomie, co może oznaczać, że procesy religijności w miarę się ustabilizowały po tych latach przemian, również ustrojowych, ekonomicznych w Polsce, a religijność jest w miarę stabilna od tamtego czasu” – podkreślił ks. Sadłoń.

Dla porównania w roku ubiegłym wskaźnik dominicantes, czyli przychodzących do kościoła, wynosił 41,5 proc., zaś communicantes 16,7 proc.

R. Łączny, KAI

Za: Radio Watykańskie (07/06/2011) | http://www.oecumene.radiovaticana.org/POL/articolo.asp?c=494171

Skip to content