Krok w kierunku zniesienia wiz dla Rosjan

Przedstawiciele Unii Europejskiej oraz Federacji Rosyjskiej porozumieli się w sprawie wprowadzenia długoterminowych wiz.

1 czerwca ustalono, że Rosjanie i tzw. obywatele UE będą mieli prawo do otrzymywania wizy na 5 lat. Do tej pory mieszkańcy Federacji mogli liczyć na co najwyżej jednoroczne prawo pobytu w strefie Schengen. O porozumieniu poinformował Władimir Woronkow, dyrektor Departamentu Współpracy Europejskiej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych FR.

Dodał jednocześnie, że podczas obustronnych rozmów nie została ustalona dokładna data przejścia na system wiz długoterminowych. „Prawdopodobnie dojdzie do tego za rok, dwa lub trzy, w takiej perspektywie czasowej” – podkreślił Woronkow.

Woronkow stwierdził też, że rozmowy dotyczące wiz długoterminowych nie wykluczają dialogu w sprawie wprowadzenia ruchu bezwizowego pomiędzy UE i Rosją. Kwestia wprowadzenia 5-letnich wiz odbierana jest w Rosji jako wstęp do wprowadzenia wolnego przepływu osób pomiędzy UE a FR. Według Woronkowa znaczny wzrost ilości odwiedzin krajów UE przez Rosjan „wzmocni ich wiarygodność oraz przekona Europejczyków, że Rosjanie nie są skłonni do masowych wyjazdów na Zachód.”

Pozostaje zauważyć, że kolejne istotne ustalenia pomiędzy UE a FR podejmowane są ponad głowami najbardziej w tym względzie zainteresowanych krajów, leżących, w nie tak odległych czasach, w sowieckiej strefie wpływów.

Źródło: pik.tv

Za: Portal Arkana (03-06-2011) | http://www.portal.arcana.pl/Krok-w-kierunku-zniesienia-wiz-dla-rosjan,1269.html#post

Skip to content