Ciepłe posady Gerharda Schrödera

Były kanclerz Republiki Federalnej Niemiec coraz bardziej jest doceniany przez swoich rosyjskich mocodawców.

Dawny szef niemieckiego rządu i przewodniczący SPD (Socjaldemokratycznej Partii Niemiec) będzie się starał o stanowisko w Radzie Dyrektorów największego potentata gazu na świecie – Gazpromu. Po zwolnieniu się miejsca w Radzie, Schröder ma szansę znaleźć się we władzach spółki dzięki swojej pracy nad projektem Nord Stream. Przypomnijmy, że na 10 dni przed wyborami do Bundestagu w 2005 roku do Berlina przyjechał Władimir Putin i wraz z kanclerzem Niemiec wyraził poparcie dla budowania bałtyckiego odcinka gazociągu. Wkrótce potem niemiecki polityk dostał propozycję przewodniczenia Komitetowi Akcjonariuszy spółki Gazprom.

Niedawno, 20 maja, Schröder był moderatorem na rosyjskiej konferencji w Sankt Petersburgu, poświęconej „Prawu, jako innowacyjnemu narzędziu do bezpiecznego rozwoju światowego pokoju”, na którym główną rolę pełnił prezydent Dmitrij Miedwiediew. Jeszcze w 2006 roku Minister Spraw Zagranicznych Radek Sikorski twierdził, że projekt Nord Stream jest nowym paktem Ribbentrop-Mołotow. Jaki byłby jego dzisiejszy komentarz, gdy pierwsza nitka gazociągu leży już na dnie Bałtyku, a rosyjscy partnerzy troskliwie dbają o swojego niemieckiego pomocnika?

Źródła: regnum.ru, regnum.ru

Za: Portal Arkana (01-06-2011) | http://www.portal.arcana.pl/Cieple-posady-gerharda-schrodera,1263.html?utm_source=atom&utm_medium=atom&utm_campaign=atom

Skip to content