Komisja śledcza na 10-lecie Platformy? – Zbigniew Kuźmiuk

Aktualizacja: 2011-05-31 9:42 am

Premier Donald Tusk wysyła listy adresowane imiennie do wszystkich członków swojej partii, prosząc ich o przybycie w dniu 11 czerwca do ERGO Areny w Gdańsku na uroczystość 10-lecia powstania Platformy, a smród wokół powstania tej partii, a szczególnie jej finansowania w pierwszych kilku latach, coraz większy.

Wprawdzie po wywiadzie byłego szefa CBA Mariusza Kamińskiego dla Uważam Rze sprzed ponad tygodnia, który ujawnił, że prokuratura katowicka już w 2009 roku była w posiadaniu zeznań o nielegalnym finansowaniu Platformy, prawie natychmiast zaprzeczył temu Prokurator Generalny Andrzej Seremet, a kilka dni po nim także prokurator Skrzynecki od którego pochodziły te informacje.

Jednak kolejne wywiady samego Kamińskiego ale i jego najbliższych współpracowników, mimo zapowiedzi procesów o zniesławienie ze strony Platformy, nie tylko potwierdzają poprzednie informacje ale przynoszą nowe pikantne fakty w tej sprawie.

Przypomnę tylko, że we wspomnianym wywiadzie, Kamiński mówi o zeznaniach świadka koronnego Piotra K. pseudonim Broda, który w roku 2009 miał zeznać w prokuraturze katowickiej, że Mirosław Drzewiecki utrzymywał przestępcze kontakty z gangiem pruszkowskim.

Był zaangażowany w proceder prania brudnych pieniędzy czyli legalizowania pieniędzy pochodzących z przestępczej działalności. Część tych środków miała być wykorzystywana do nielegalnego finansowania Platformy Obywatelskiej.

Jest to tym bardziej prawdopodobne, ponieważ przez pierwsze kilka lat po swoim powstaniu Platforma nie była partią polityczną i w związku z tym nie przysługiwało jej finansowanie z budżetu z państwa, czym się zresztą publicznie szczyciła.

Piotr K. został świadkiem koronnym na początku 2010 roku co oznacza, że jego zeznania w tej sprawie złożone w 2009 roku nie tylko zostały dokładnie zbadane przez prokuraturę (a więc także potwierdzone z innych źródeł) ale także musiały nie budzić wątpliwości sądu. Bo to właśnie sąd decyduje o nadaniu statusu świadka koronnego przestępcy, po uzyskaniu na to zgody prokuratora generalnego.

Kolejne aresztowania członków gangu pruszkowskiego wskazują, że zeznania świadka koronnego w sprawach innych przestępstw, są skrzętnie przez prokuraturę wykorzystywane. Natomiast w sprawie wątku prania brudnych pieniędzy i wykorzystywania ich do finansowania Platformy mimo upływu już ponad 2 lat od złożenia zeznań nic się nie dzieje, a ostatnie wypowiedzi prokuratorów potwierdzają, że sprawę próbuje się zamieść pod dywan.

Skoro sam Kamiński, a także jego zastępca Ernest Bejda mimo grożenia im odpowiedzialnością karną nie tylko potwierdzają wcześniejsze informacje ale dołączają nowe (gangster Broda osobiście dostarczał pieniądze pochodzące z przestępstw posłowi Mirosławowi Drzewieckiemu- wtedy skarbnikowi Platformy w celu ich legalizowania i te czynności dokumentował), a prokuratorzy coraz intensywniej zaprzeczają to nie ma innego wyjścia jak powołanie sejmowej komisji śledczej aby ta sprawa została pilnie i dogłębnie zbadana.

Za powołaniem takiej komisji powinna być nie tylko partie opozycyjne ale sama Platforma bo jak publicznie oświadczają jej działacze , w tej sprawie nie ma nic sobie do zarzucenia, więc to głównie jej powinno zależeć na jak najszybszym wyjaśnieniu tej sprawy.

Do końca działalności Sejmu tej kadencji wprawdzie tylko kilka miesięcy i zaczyna się kampania wyborcza i to być może niektórzy będą podnosić jako przeszkody do powołania komisji ale dla Platformy nie ma chyba nic gorszego niż tego typu zarzuty podczas jej trwania.

Sprawa jest niezwykle pilna, bo wprawdzie gangster Broda ma status świadka koronnego i w związku z tym musi znajdować się pod specjalnym nadzorem ale tylu już ważnych świadków zeznających w różnych sprawach, nagle odbierało sobie życie, że przezorniej jest dmuchać na zimne.

Czy Platforma zagłosuje za wnioskiem o powołanie komisji śledczej w sprawie nielegalnego finansowania jej działalności, w dobrze pojętym swoim interesie, zobaczymy w najbliższych tygodniach?

Zbigniew Kuźmiuk

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=38730 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]