Kogo mamy za Prezydenta? – Zbigniew Kuźmiuk

Prezydent Komorowski mimo tego, że uczestniczył wczoraj w niezwykle ważnej uroczystości 90 rocznicy III Powstania Śląskiego na Górze Świętej Anny, nie uniósł się ponad partyjne podziały, tylko zaatakował Prawo i Sprawiedliwość, a co gorsza gloryfikował Niemców walczących z polskimi powstańcami.

Wprawdzie atakując PiS nie uczynił tego wprost ale powiedział o partiach politycznych, które przeciwstawiają śląskość polskości. Przed paroma tygodniami sprawa ta była przedmiotem burzy medialnej po opublikowaniu przez PiS „Raportu o stanie Rzeczypospolitej”.

Media wyrwały jedno zdanie z rozdziału zatytułowanego „Wstydliwy Naród Polski” i mimo tego, że w raporcie opisywano krytycznie koalicję Platformy z Ruchem Autonomii Śląska w samorządzie województwie śląskiego, kłamliwie przypisały PiS-owi przeciwstawianie śląskości polskości.

Prezydent Komorowski zamiast podkreślić znaczenie III Powstania Śląskiego dla ostatecznego zespolenia Śląska z macierzą i uwypuklenia roli jego przywódcy Wojciecha Korfantego, choćby przez zaproszenie na uroczystość wnuka jego brata Bronisława Korfantego tak się składa senatora PiS ostatnich 2 kadencji, zdecydował się na połajanki wobec największej partii opozycyjnej.

Niestety nic takiego nie miało miejsca, nie padło również ani jedno krytyczne słowo odnoszące się do działalności RAŚ w tym także w samorządzie województwa śląskiego. A jest się czym niepokoić.

Niedawno w wywiadzie dla Rzeczpospolitej lider RAŚ Jerzy Gorzelik mówił wprost „ moją ojczyzną nie jest Polska tylko Górny Śląsk”, a także, „że w warstwie językowej bliżej mu do Polaków ale jeżeli chodzi o inne element kultury to bliżej mi do kultury niemieckiej”. Mówił też o konieczności usunięcia książek Sienkiewicza z kanonu lektur obowiązkowych jako polskiego nacjonalisty.

Stawiał wprost kwestię autonomii Śląska i twierdził, że do roku 2020 Śląsk będzie regionem autonomicznym przy poparciu jak się to ujmuje „środowiska Platformy” bo nie wie czy do tego czasu ta partia przetrwa.

Człowiek o takich poglądach przy akceptacji Platformy jest członkiem zarządu województwa śląskiego i odpowiada na Śląsku za edukację i kulturę. Ma tym samym ogromny wpływ na to do kogo i na jakie cele trafiają olbrzymie pieniądze zarówno te z budżetu województwa jak i jeszcze większe pieniądze europejskie.

Przy pomocy tych środków wspierane są zarówno instytucje zajmujące się edukacją i kulturą w tym regionie ale także większość organizacji pozarządowych, stowarzyszeń i fundacji które działają w tych obszarach.

Tak naprawdę w obecnym systemie finansowania edukacji czy kultury żadne większe wydarzenie edukacyjne czy kulturalne niezależnie od tego przez kogo jest organizowane, nie może się odbyć jeżeli nie ma wsparcia finansowego samorządu województwa.

To Platforma włożyła w ręce RAŚ ogromną ilość instrumentów w tym tak ważnych jak instrumenty finansowe przy pomocy których można „niezwykle wydajnie” kształtować świadomość mieszkańców województwa śląskiego. Lider RAŚ więc nie blefuje mówiąc, że już za 8 lat Śląsk będzie regionem autonomicznym ze wszystkimi tego konsekwencjami.

Prezydent Komorowski nie tylko tego nie potępił, a wręcz poparł stwierdzając że „ta ziemia i dziś potrzebuje wspólnego działania jej mieszkańców. Krzepiąca idea i krzepiąca w coraz większą siłę, samorządności , jest najlepszym miejscem takiego obywatelskiego, śląskiego spotkania i aktywności”. Czy nie jest to zachęta do separatyzmu wypowiedziana przez strażnika Konstytucji RP, w której zapisana jest integralność terytorialna naszego kraju?

Na koniec było jeszcze gorzej, Prezydent wręcz zrównał heroizm powstańców śląskich z postawą tych, którzy walczyli o przyłączenie Śląska do Niemiec. Powiedział bowiem „szanujemy tutaj również wybory tych, którzy stanęli po drugiej stronie zmagań”.

Prezydent Komorowski przeczytał swoje wystąpienie z kartek więc trudno podejrzewać jakakolwiek pomyłkę. Takie wystąpienie przygotowali doradcy, a Prezydent je zaakceptował. Za klasykiem zapytam kogo więc mamy za Prezydenta?

Zbigniew Kuźmiuk

Za: Zbigniew Kuźmiuk blog (22.05.2011) | http://zbigniewkuzmiuk.salon24.pl/308947,kogo-mamy-za-prezydenta

Skip to content