Aktualizacja strony została wstrzymana

Gazociąg zablokuje Szczecin

Mimo zapewnień rządu o zakopaniu Nord Streamu pod Bałtykiem wszystko wskazuje na to, że Gazociąg Północny zablokuje szczeciński port – donosi „Dziennik Gazeta Prawna”.

Gazociąg uniemożliwia wpływanie do Szczecina statkom o zanurzeniu większym niż 13,5 metra. W kolejnych latach nie będą mogły wpływać do niego również statki, których zanurzenie wynosi 15 m więcej, a takich buduje się obecnie coraz więcej, na co już teraz przygotowują się porty m.in. w Rotterdamie czy Rostoku.

Strona niemiecka i polska prześcigają się w zapewnieniach o tym, że będą podejmowane działania, aby gazociąg nie zablokował Szczecina i Świnoujścia. Angela Merkel mówiła w zeszłym tygodniu, że przewidziano w tym celu środki zaradcze, a kancelaria premiera uspokaja, że Nord Stream już zdecydował o zakopaniu rury.

Tymczasem w rzeczywistości nic nie wskazuje na to, by miało dojść do wkopania rury. Wprawdzie Nord Stream zaprezentował pięć metod na przeprowadzenie tego, ale nie przedstawił żadnego planu prac ani badań geologicznych dna Bałtyku.

Innym rozwiązaniem mogłoby być wyznaczenie nowej trasy morskiej dla gazociągu, co jednakże jest uzależnione nie od decyzji koncernu, ale Międzynarodowej Organizacji Morskiej. W tym celu konieczne jest wystąpienie Niemiec, na których wodach terytorialnych znajduje się alternatywna trasa, z wnioskiem do organizacji. Jeśli by nawet Niemcy zdecydowali się na ten krok, procedury będą się ciągnęły latami.

Wszystko wygląda więc na to, że problem Szczecina i Świnoujścia będzie nadal próbowało się zamieść pod dywan.

Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”

Nordstream

Samuel Bailey,Wikimedia Commons

Za: MyPiS.org | http://mypis.pl/aktualnosci/1720-gazociag-zablokuje-szczecin

Skip to content