Aktualizacja strony została wstrzymana

Nie chcą odznaczeń od prezydenta Komorowskiego

Czterech członków Stowarzyszenia „Godność” z Gdańska oraz były działacz Wolnych Związków Zawodowych nie chcą, aby IPN występował do prezydenta Bronisława Komorowskiego o przyznanie im Krzyża Wolności i Solidarności. Twierdzą, że prezydent Bronisław Komorowski „nie zachował szacunku” do Lecha Kaczyńskiego. O sprawie napisał m.in. portal rp.pl

Obecny prezydent Bronisław Komorowski, który miałby nam przyznać odznaczenia, jako polityk PO i marszałek sejmu, a przede wszystkim członek Solidarności nie zachował należytego szacunku dla byłego działacza Solidarności, byłego wiceprzewodniczącego Komisji Krajowej, byłego prezydenta RP, który zginął w katastrofie smoleńskiej wypełniając swoje obowiązki wobec narodu” – napisali w liście otwartym do Kolegium IPN.

Czesław Nowak, Alojzy Szablewski, Stanisław Fudakowski, Józef Raszewski (Stowarzyszenie „Godność”) oraz były działacz Wolnych Związków Zawodowych – Krzysztof Wyszkowski otrzymali z gdańskiego oddziału IPN pisma z prośbą o wyrażenie zgody na wystąpienie przez instytut do prezydenta o przyznanie im Krzyża Wolności i Solidarności. 

Oświadczamy ponadto, że dotąd aż nie zostaną wydaleni z administracji publicznej, szkolnictwa wyższego, mediów publicznych, wymiaru sprawiedliwości agenci służb specjalnych i tajni współpracownicy tych służb, a także sędziowie i prokuratorzy, którzy brali udział w procesach politycznych w PRL, nie będziemy przyjmować żadnych odznaczeń państwowych.

Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony specjalną ustawą 5 sierpnia 2010 roku. Przeznaczony jest dla działaczy opozycji wobec dyktatury komunistycznej PRL.

Walczyliśmy o Polskę wolną i demokratyczną. Nadal nasze państwo tkwi w wielu dziedzinach życia w postkomunistycznych układach – napisali byli działacze.

W salonie24 Feniks1988 skomentował:

Są rzeczy ważniejsze od orderów, to m.in. honor i poczucie własnej wartości. Wyżej wymienieni panowie niewątpliwie te cechy posiadają. Pozostaje mi tylko złożyć wyrazy uznania.

 

W nawiązaniu do wiadomości powyżej, przytaczamy list nadesłany do Redakcji BIBUŁY:

Pan Bronisław Komorowski
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Warszawa

Szanowny Panie Prezydencie

W tym miesiącu przekazano nam Krzyże Orderu Odrodzenia Polski, które nadałnam Pan 15 grudnia 2010 r. Ponieważ nie zostaliśmy w żaden sposóbpowiadomieni ani o zamiarze przyznania nam tych odznaczeń, ani też opodstawach tej decyzji, przypuszczamy, iż tytułem do takiego wyróżnieniabyła nasza działalność w „Solidarności” w dekadzie lat osiemdziesiątych.

Przyznanie nam Orderu Odrodzenia Polski byłoby dla nas zaszczytem i powodemdo dumy, gdyby nie fakt, że na krótko przed kolejna rocznicą stanu wojennegoi Grudnia 1970 zaprosił Pan na posiedzenie rady Bezpieczeństwa Narodowegogenerała Wojciecha Jaruzelskiego – architekta i wykonawcę stanu wojennego,dowódcę armii pacyfikującej miasta Wybrzeża w roku 1970, człowieka, któryprzed sądem odpowiada za swoje postępowanie. Czynem tym dał Pan dozrozumienia, że zarówno zachowania zmierzające do zniewolenia Polski, jak idziałania podejmowane w obronie wolności mają w Pana oczach podobną wartość. Nie podzielamy tego poglądu. Zdecydowanie oddzielamy zdradę od patriotyzmu. Nie akceptujemy też innych Pana działań i wypowiedzi, których efektem jestkruszenie moralnych i politycznych fundamentów trwania Rzeczypospolitej. Dlatego nie przyjmujemy z Pana rąk przyznanych nam odznaczeń.

Odsyłamy je Panu.

Tomasz Zieliński
Wiesław Szajko

Szczecin – Stargard Szczeciński, 25 marca 2011 r.

Wysyłka potwierdzona datą stempla pocztowego 29.03.2011 UPT Szczecin 39.

Za: W sieci opinii (16 maja 2011) | http://wsieci.rp.pl/opinie/rekiny-i-plotki/Nie-chca-odznaczen-od-prezydenta-Komorowskiego

Skip to content