Prowokacja w Strzałkowie: Źołnierze Armii Czerwonej “brutalnie zamęczeni w polskich obozach śmierci”

Aktualizacja: 2011-05-15 10:08 pm

Jak informuje Polskie Radio, na kamieniu memorialnym w pobliżu byłego obozu jenieckiego pod Strzałkowem w woj. wielkopolskim pojawiła się tablica z napisem w języku rosyjskim, mówiąca o żołnierzach Armii Czerwonej “brutalnie zamęczonych w polskich obozach śmierci”.

Po południu w niedzielę napis, na polecenie wojewody wielkopolskiego, zostal usunięty przez policję. Nie wiadomo kto powiesił tablicę.

Policja ustaliła jedynie, że około 15 tej nieznani mężczyźni przytwierdzili, na głazie upamiętniającym odzyskanie niepodległości przez Polskę, marmurową tablicę z rosyjskim napisem:

“tutaj spoczywa 8 tysięcy czerwonoarmistów brutalnie zamęczonych w polskich obozach śmierci w latach 1919-1921”.

3 kilometry dalej, pod Strzałkowem znajdował się obóz jeniecki, do którego trafiali między innymi jeńcy z czasów wojny polsko-bolszewickiej oraz cmentarz, na którym pochowano bolszewickich żołnierzy.

Jak podaje korespondent “Rz” w Moskwie Piotr Skwieciński, rosyjskie media – portal Live News i telewizja NTV – poinformowały o sprawie.

Sprawę skomentował doradca prezydenta Komorowskiego prof. Tomasz Nałęcz:

Trudno traktować całą sprawę w kategoriach innych niż prowokacja. Treść tablicy zawiera oczywistą nieprawdę zarówno dla polskich, jak i rosyjskich historyków – mówi “Rz”  Nałęcz.

Nie jest to dobra metoda budowania lepszych stosunków polsko-rosyjskich – dodaje Andrzej Halicki (PO), szef Komisji Spraw Zagranicznych.

Jak podaje “Rz”, rosyjskie media, które dysponują fotografiami tablicy, spekulują, że może to być rosyjska reakcja na sprawę tablicy umieszczonej bez zgody władz Rosji na lotnisku w Smoleńsku przez część rodzin ofiar katastrofy z 10 kwietnia. Tablica w języku polskim głosiła, iż prezydent Lech Kaczyński i towarzyszące mu osoby zginęły, udając się na uroczystości do Katynia ku czci ofiar “sowieckiego ludobójstwa”.

Ciekawe, kto pierwszy powie, że sprawy tablic w Smoleńsku i Strzałkowie są symetryczne?

Za: wPolityce () -- [Org. tytuł: « Å»ołnierze Armii Czerwonej "brutalnie zamęczeni w polskich obozach śmierci". Prowokacja w Strzałkowie»]
Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=37827 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]