Rosja wprowadzi nowy czołg do użytku

Aktualizacja: 2011-05-3 12:22 pm

Siły zbrojne Federacji Rosyjskiej w 2015 roku wprowadzą do użytku nowy czołg, który obecnie nosi nazwę projektową nazwę „Armada” – informuje kommersant.ru.

Informacja o nowym pojeździe pojawiła się przeszło rok po zamknięciu projektu czołgu T-95, który mimo perspektyw z nim związanych okazał się zupełnie nierentowny. Nowy pojazd ma zupełnie odróżniać się od obecnie istniejących wzorów – przede wszystkim od T-90A, który stanowi podstawowe wyposażenie rosyjskiej armii. Przede wszystkim czołg ma być wyposażony nowy system podawania amunicji i jej „wyprowadzenia”. Przewidziano również podział pojazdu – czołgiści będą oddzieleni od pomieszczenia z amunicją. Czołg będzie także w stanie prowadzić celny ogień w ruchu.

Równolegle Rosjanie w dalszym ciągu prowadzą prace nad udoskonaleniem czołgów typu T-90. Wiadomo, że we wrześniu na wystawie w Niżnym Tagile zostanie zaprezentowana nowa wersja pojazdu tego typu. Obecnie wiadomo, że ulepszony pojazd noszący nazwę T-90 AM będzie posiadł silnik o zwiększonej mocy. Planuje się, że nowe wersje T-90 będą stopniowo zastępować ich starsze odpowiedniki.

Podstawową zaletą rosyjskich pojazdów jest ich cena. W 2010 r. czołg T-90A kosztował ok. 70 milionów rubli (ok. 6,8 mln zł). Jest to koszt przeszło dwukrotnie niższy niż w przypadku niemieckiego „Leoparda” oraz trzykrotnie mniej niż amerykański „Abrams”.

Źródło: kommersant.ru

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=37152 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]