Czyn społeczny: oczyścić Rosję z pomników Lenina

Aktualizacja: 2011-04-27 2:02 pm

Najbliższy subotnik, czyli sobotni czyn społeczny, należy wykorzystać na usunięcie wszystkich pomników Lenina – uważa przewodniczący synodalnego wydziału patriarchatu moskiewskiego ds. współpracy z siłami zbrojnymi ks. Dmitrij Smirnow. Subotniki zwoływane były w czasach sowieckich na sprzątanie po zimie. Obecnie zwyczaj ten zaczyna powracać do życia społecznego.

„Mamy piękny zwyczaj sprzątać pozostałości zimowych brudów. Dobrze byłoby ten zwyczaj rozszerzyć na posprzątanie pomników i haseł tego obrzydliwego typa (Lenina). Przeprowadzić taki wszechrosyjski subotnik, żeby w pełni wytrzebić to imię z pamięci” – powiedział ks. Dmitrij Smirnow.

Jeżeli są pomniki, jak się wyraził, „tej bestii”, mające wartość artystyczną, to powinno umieścić się je w muzeach. Według słów ks. Smirnowa „ziemia rosyjska nie nosiła dotąd takiej bestii”. Główny kapelan armii rosyjskiej uważa, że „Rosja powinna oczyścić się z tego przeklętego imienia, jak zrobiły to Niemcy, oczyszczając się z imienia Hitlera i jego pobratymców”.

Ks. Dmitrij Smirnow zaproponował usunięcie imion bolszewików ze wszystkich miast i ulic Rosji, gdyż, jak się wyraził, „mocno zatruwają duchową atmosferę kraju”.

W. Raiter, Moskwa

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=36902 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]