Polszczyzna i historia prezydenta Komorowskiego

Aktualizacja: 2011-04-20 10:00 pm

Bronisław Komorowski po raz kolejny zawstydził swoich nauczycieli języka polskiego. Będąc w Lipnicy Murowanej cieszył się, że bierze udział w konkursie… „palem”. Z kolei dziś zawstydził wszystkich swoją znajomością historii Polski twierdząc, że Konstytucja 3 maja była drugą w Europie.

W Lipnicy Murowanej (województwo małopolskie) co roku w Niedzielę Palmową odbywa się konkurs na najpiękniejszą palmę wielkanocną. W tym roku jego gościem honorowym był prezydent Bronisław Komorowski wraz z małżonk. Obecny był też reporter “Gazety Krakowskiej”, który przysłuchiwał się wystąpieniu prezydenta. A było czemu.

Niestety po raz kolejny okazało się, że głowa państwa polskiego ma poważne problemy z polszczyzną. Podczas wystąpienia prezydent mówił o konkursie „palem”, a także chwalił konstruktorów „palem”. Nauczyciele języka polskiego, którzy kształcili małego Bronka lata temu, muszą dzisiaj się bardzo wstydzić. Wszyscy pamiętamy bowiem niedawny wpis dorosłego już Bronisława w księdze kondolencyjnej ambasady Japonii ze słynnym „bulem”.

Jeszcze nie przebrzmiały echa niedzielnej wpadki, a prezydent już zafundował nam kolejną. Zapraszając wszystkich Polaków na “majówkę z Polską” stwierdził, że Konstytucja 3 Maja była “drugą na kontynencie europejskim konstytucją nowoczesną”.

“Trzeci dzień maja to piękna tradycja polskiego parlamentaryzmu, polskiej dumy z budowy jednej z…” – powiedział prezydent z wahaniem, po czym dodał: “… drugiej na kontynencie europejskim konstytucji nowoczesnej”.

To dość ciekawe twierdzenie, biorąc pod uwagę fakt, że zgodnie z tym, czego uczą już w podstawówkach, Konstytucja z 3 maja 1791 roku była drugą na świecie (po amerykańskiej uchwalonej w 1787 roku), a pierwszą w Europie. Warto przypomnieć, że trzecią na świecie ustawą zasadniczą była francuska konstytucja z 3 września 1791 roku.

Prezydent niejednokrotnie już udowadniał swoiste podejście do języka polskiego, ale taka gafa w odniesieniu do polskiej historii dziwi. Zwłaszcza, że Bronisław Komorowski jest przecież z wykształcenia historykiem.

gz, tvn24.pl

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=36657 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]