USA: Biali mniejszością w coraz większej liczbie miast

Aktualizacja: 2011-04-19 11:25 am

Najnowsze amerykańskie badania opublikowane przez US Census Bureau wskazują, że biali stają się mniejszością w coraz większej ilości miast. Liczba miast, w których biali spychani są do roli mniejszości wzrasta nieustannie od 30 lat. W roku 1980 w zaledwie dziewięciu z 366 obszarów miejskich biali stanowili mniejszość, w roku 1990 miast takich było 10, w roku 2000 już 32, a w 2010 ich liczba osiągnęła 46.

Wśród tych miast znajdują się m.in. Nowy Jork, San Diego, Memphis czy Las Vegas. Specjalista w dziedzinie demografii, William Frey z Brookings Institution mówi, że powodów demograficznych zmian jest kilka. Wśród nich wymienia m.in. małodzietność białych rodzin, ich migracje poza obszary miejskie oraz masową imigrację latynoską i azjatycką. Najwyższy przyrost naturalny mają dziś Latynosi i to oni stają się najliczniejszą mniejszością w USA, wypierając czarnych. W ciągu ostatnich dziesięciu latynoska populacja zaliczyła wzrost o 42 procent osiągając liczbę 50,5 miliona, podczas gdy czarna populacja mieszkańców Stanów Zjednoczonych wzrosła 11 procent sięgając liczby 37,7 milionów.

Frey podkreśla również polityczne znaczenie zmian demograficznych zwracając uwagę, że dziś politycy, chcąc zdobyć poparcie, zmuszeni będą do częstszych ukłonów w stronę społeczności latynoskiej, która zastąpiła murzynów w roli największej mniejszości USA.

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=36578 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]