Belgia: Kościół zadowolony z kary dla bp. Vangheluwe, nie wyklucza dalszych sankcji

„Mamy nadzieję, że wydalenie bp. Rogera Vangheluwe z Belgii pozwoli powrócić naszej diecezji do stanu normalności” – tak Doenja Van Belleghem, rzeczniczka brugijskiej diecezji skomentowała sobotnią decyzję Stolicy Apostolskiej. Kongregacja Nauki Wiary zakończyła dochodzenie w sprawie byłego ordynariusza Brugii, który przed rokiem przyznał się do wieloletniego molestowania swego siostrzeńca. Stolica Apostolska nakazała biskupowi opuścić kraj i poddać się terapii duchowej i psychologicznej. Jak zauważa Van Belleghem, decyzja watykańskiej kongregacji jest surowa, jeśli weźmie się pod uwagę, że czyny, których dopuścił się bp Vangheluwe, uległy przedawnieniu zarówno w świetle kodeksu karnego, jak i prawa kanonicznego.

Podobnego zdania jest również o. Tommy Scholtes SJ, dyrektor kościelnego konsorcjum prasowego Médias catholiques. W jego przekonaniu zesłanie, na jakie został skazany były ordynariusz Brugii, dopełni jego śmierci cywilnej. O. Scholtes zastrzegł też, że decyzja Watykanu nie wyklucza dodatkowych sankcji w przyszłości, włącznie z usunięciem ze stanu duchownego.

kb/ la libre belgique, le soir

KOMENTARZ BIBUŁY: Rzeczniczka (sic!) diecezji narzeka, że „decyzja watykańskiej kongregacji jest surowa, jeśli weźmie się pod uwagę, że czyny, których dopuścił się bp Vangheluwe, uległy przedawnieniu zarówno w świetle kodeksu karnego, jak i prawa kanonicznego.” Czyli można wyciągnąć wniosek, że następuje przebudzenie Watykanu, że mamy do czynienia z powrotem do normalności – po długich i straconych latach pontyfikatu Santo Subito Jana Pawła II, który nie reagował na falę skandali seksualnych  – mamy powrót do koniecznego karania tych księży i biskupów, którzy dopuszczali się ohydnych nadużyć seksualnych. Lepiej późno niż wcale, bo jakże trudno jest naprawić niemrawość swego poprzednika.

Za: Radio Watykańskie (11/04/2011) | http://www.oecumene.radiovaticana.org/POL/articolo.asp?c=477718

Skip to content