Bp Donald Wuerl nowym Arcybiskupem Waszyngtonu

Arcybiskupem archidiecezji waszyngtońskiej został dotychczasowy biskup diecezji Pittsburgh (stan Pennsylvania), bp Donald William Wuerl, który przejął funkcje dotyczasowego Arcybiskupa Diecezji, kard. Theodore McCarrick, ustępującego z racji osiągnięcia emerytalnego wieku 75 lat.

Biskup D. Wuerl urodził się 12 listopada 1940 roku w Pittsburgu, święcenia kapłańskie otrzymał w 1966 roku. Biskupem zostaje w 1985 roku. Od 1988 do 2006 roku jest biskupem Diecezji Pittsburgh. 16 maja br. powołany na Arcybiskupa Waszyngtonu, którego funkcję zacznie pełnić od 22 czerwca.

Podczas długoletniego biskupstwa w diecezji Pittsburgh, bp Donald Wuerl dał się poznać jako liberal i promotor ekumenizmu, a w Diecezji „skonsolidowano” i zamknięto wiele kościołów, wprowadzono do katolickich szkół krytykowaną przez rodziców „seks-edukację”, propagowano w kościołach zebrania i msze homoseksualistów, promowano feminizm. W tym czasie Diecezję w znacznym stopniu uderzył kryzys skandali molestowania seksualnego przez księży-homoseksualistów, z koniecznością wypłacania potężnych odszkodowań.

Biskup Wuerl szczyci się dobrymi stosunkami ze środowiskami żydowskimi, które określają go jako „dynamiczną siłę budowy amerykańsko-izraelskich stosunków”. Jego związki są na tyle silne, że posiada w Izraelu lasek z pięcioma-tysiącami drzew, nazwany jego imieniem.

 

Czytaj również:

Opracowanie: WWW.BIBULA.COM na podstawie: materiałów redakcyjnych

Skip to content