Niemcy eksportują znów więcej do Rosji

Aktualizacja: 2011-03-25 11:58 am

Najważniejszym partnerem handlowym dla Niemiec pozostaje Francja, najbardziej dynamiczne stopy wzrostu zapewnia handel z Chinami. Jednak w międzyczasie ważnym partnerem stała się również Rosja.

Jak we wtorek poinformował Federalny Urząd Statystyczny, po zakończeniu kryzysu niemieccy eksporterzy znów robią wyraźnie lepsze interesy z Rosją. W ubiegłym roku firmy dostarczyły do największego kraju świata towary o wartości 26,4 mld euro.

Zanotowano wzrost obrotów w wysokości 28 procent, jednak jeszcze nie udało się osiągnąć poziomu sprzed kryzysu finansowego, ponieważ podczas recesji w 2009 r. nastąpiło ograniczenie eksportu o ponad 36 procent z powodu spadku koniunktury w Rosji. W czwartym kwartale 2010 r. eksport wzrósł nawet prawie o jedną trzecią. Niemcy eksportują na Wschód przede wszystkim maszyny, samochody i produkty chemiczne.

W ubiegłym roku import z Rosji zwiększył się o ok. 26 proc. – do 31,8 mld euro. Około 72 proc. importu przypada na ropę naftową i gaz ziemny, metale stanowią ok. 11 procent.

Ogólny import Niemiec wzrósł o 19,4 procent – do 959,5 mld euro. Od dziesięcioleci największym partnerem handlowym Niemiec pozostawała Francja,  najbardziej dynamiczne stopy wzrostu zapewnia handel z Chinami. Eksport do tego kraju wzrósł o ok. 44 procent. W kwestii ogólnego eksportu Federalny Związek Przedsiębiorstw Handlu Zagranicznego (BGA) dąży do wzrostu obrotów do 9 proc. i po raz pierwszy chce przekroczyć 1 bilion euro. Jednak zagranicznych dystrybutorów martwi ryzyko w postaci rosnących cen energii i surowców.

Justyna Bonarek/handelsblatt.com/Kresy.pl

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=35232 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]