Źołnierze USA dokumentowali swoje zbrodnie

Aktualizacja: 2011-03-23 3:35 pm

Grupa żołnierzy armii USA odbywająca tak zwaną „misję pokojową” w Afganistanie, zabijała niewinnych ludzi, a później fotografowała się z ich ciałami. Zdjęcia, na których widać jak uśmiechnięci amerykańscy żołnierze klęczą obok ciała młodego Afgańczyka opublikowała niemiecka gazeta Der Spiegel.

Z artykułu opublikowanego przez tygodnik wynika, że żołnierze mordowali cywili, pozorując ataki na wojsko i działanie w samoobronie. W proceder ma być zamieszanych 12 wojskowych, nazwanych przez gazetę „szwadronem śmierci”. Wiadomo już, że po wyjściu sprawy na jaw, zarzuty morderstwa usłyszało pięciu żołnierzy – w tym kapral Jeremy Morlock i starszy szeregowy Andrew Holmes, którzy znaleźli się na opublikowanych fotografiach. Pozostałych siedmiu wojskowych będzie odpowiadać za utrudnianie śledztwa i „naganne fotografowanie się z ofiarami w ludziach”.

Na publikację natychmiast zareagowały amerykańskie władze, które przeprosiły za „cierpienia, jakie mogły wywołać zdjęcia”. USA i NATO przede wszystkim obawiają się jednak, że opublikowany przez niemiecki tygodnik artykuł dokumentujący zabójstwa może mieć „niebezpieczne następstwa dla amerykańskich żołnierzy stacjonujących w Afganistanie”.

KOMENTARZ BIBUŁY: Mówi się często o niemieckich zbrodniarzach dokumentujących swe poczyniania podczas II Wojny Światowej: –Popatrzcie, taki niby kulturalny, wysoko rozwnięty naród, a takich dopuścił się zbrodni. Ale od wielu, wielu lat dokładnie to samo można powiedzieć o żołnierzach wojsk amerykańskich, którzy niekiedy w barbarzyński sposób dopuszczali się nieprawdopodobnych nieludzkich aktów brutalności, a teraz wychodzi na jaw, że z lubością dokumentowali swe zbrodnie. Czyli: Nihil novi w bezbożnych państwach i ich armiach.

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=35089 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]