Aktualizacja strony została wstrzymana

Francja: muzułmanie chcą dostępu do katolickich kościołów

Francuscy muzułmanie zwrócili się do episkopatu o udostępnienie im „świecących pustkami kościołów”, aby – jak argumentują – nie musieć modlić się na ulicach. Pomysł wykorzystania katolickich świątyń do islamskich modłów narodził się wśród działaczy Banlieues Respect Collective (BRC) – informuje dziennik „Rzeczpospolita”.

BRC jest federacją organizacji działających na rzecz ubogich przedmieść francuskich miast, gdzie mieszka większość tamtejszych muzułmanów. Federacja wystąpiła z oficjalną prośbą do władz francuskiego Kościoła katolickiego o odstąpienie wyznawcom islamu kościołów w piątki, by mogli odbywać tam swoje tradycyjne modlitwy. – Dzięki temu muzułmanie nie będą się musieli modlić na ulicach, przez co stają się zakładnikami politycznych sporów – powiedział „Rz” rzecznik federacji Hassan Ben M’Barek. Publiczne modły, prowadzące często do poważnych zakłóceń ruchu ulicznego, wzbudzają we Francji coraz więcej kontrowersji.

Wyznawcy islamu argumentują, że w piątki kościoły we Francji są zupełnie puste, a nawet w niedziele przychodzi tam niewiele osób. Według sondażu ośrodka IFOP dla katolickiej gazety „La Croix” na msze uczęszcza co niedziela tylko 4,5 proc. Francuzów. A odsetek deklarujących się jako katolicy ciągle spada – w 1987 r. było ich 75 proc., obecnie – 64 proc., przy czym tylko nieco ponad połowa z nich wierzy w Boga.

W Paryżu są setki kościołów, podczas gdy religia islamska jest zbyt często praktykowana podczas świąt w piwnicach albo na ulicach – mówi socjalistyczny mer Paryża Bertrand Delanoe. – Nie akceptuję tej nierówności i zamierzam przyczynić się do jej skorygowania – deklaruje lewicowy polityk.

Apel o otwarcie kościołów dla wyznawców Allaha odrzucają zdecydowanie przedstawiciele Kościoła. – Te puste kościoły są miejscami konsekrowanymi i chrześcijaninowi nigdy nie przyjdzie na myśl udostępnienie ich na cokolwiek innego niż katolickie ceremonie liturgiczne – podkreślił o. Samir Khalil Samir, jezuita i teolog katolicki.

Źródło: „Rzeczpospolita”

Komentarz PiotrSkarga.pl: Oto do czego prowadzi kryzys Wiary, jak widać na przykładzie Francji nie ma próżni światopoglądowej.

Za: PiotrSkarga.pl | http://www.piotrskarga.pl/ps,6837,2,0,1,I,informacje.html

Skip to content