Moskwa: rocznica śmierci Stalina

Aktualizacja: 2011-03-5 10:37 pm

Na grobie Józefa Stalina, na Placu Czerwonym w Moskwie, w 58 rocznicę jego śmierci grupa rosyjskich komunistów złożyła wiązanki kwiatów. Według badań socjologicznych, w Rosji wciąż ponad 20 procent obywateli uznaje Stalina za wielkiego przywódcę narodu rosyjskiego.

Również władze Federacji, w ostatnich latach, wielokrotnie oburzały się na rezolucje OBWE i Rady Europy potępiające stalinizm i zrównujące przywódcę państwa sowieckiego z Adolfem Hitlerem. Jednocześnie jednak prezydent Dmitrij Miedwiediew zapowiada rozpoczęcie procesu destalinizacji i odwołując się do reform cara Aleksandra II podkreśla, że współczesna Rosja będzie korzystać z doświadczeń cara reformatora, a nie „sowieckich eksperymentów”. Krytycznie oceniają dyskusję o destalinizacji rosyjscy komuniści. Ci, którzy złożyli dziś kwiaty na grobie radzieckiego przywódcy, mówią wprost – “To bardzo zła dyskusja, bo nie można mieszać z błotem człowieka, który kierował państwem prze prawie 30 lat„. ”Nie ma destalinizacji, a jest proces wymazywania sowieckiej cywilizacji z powierzchni ziemi. Stalin był wiernym uczniem Lenina i kontynuował wielkie dzieło, o którym marzyli przez setki lat obywatele Rosji wszystkich narodowości” – dodają zwolennicy stalinowskich idei. Takie stanowisko jest już jednak w Rosji marginalizowane. Eksperci i obrońcy praw człowieka współpracujący z prezydentem Dmitrijem Miedwiediewem przyznają, że proces destalinizacji jest nieunikniony. Za jego początek wielu politologów uznaje ubiegłoroczną uchwałę Dumy Państwowej, w której potępiono zbrodnie NKWD popełnione w latach 1937-1953, w tym zamordowanie na rozkaz Józefa Stalina wiosną 1940 roku ponad 25 tysięcy polskich oficerów.

IAR/Kresy.pl

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=33985 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]