Wielki papieski apel do lekarzy: brońcie kobiety przed oszustwem aborcji!

Pracownicy służby zdrowia mają z mocą głosić, że aborcja niczego nie rozwiązuje, ale zabija dziecko, niszczy kobietę i zaślepia sumienie ojca poczętej istoty, często niszcząc życie rodzinne – mówił Benedykt XVI w przemówieniu do uczestników zakończonej 26 lutego sesji plenarnej Papieskiej Akademii Źycia.

Ojciec święty przypomniał, że sumienia nie da się zagłuszyć, i że zabójstwo nienarodzonych zawsze dopada osoby, które się go dopuściły. – Temat syndromu poaborcyjnego dotyczy głębokiego kryzysu psychicznego doznawanego często przez kobiety, które zdecydowały się na aborcję – powiedział papież. – Świadczy to, że głosu sumienia nie da się zagłuszyć i zadaje mu się bardzo ciężką ranę, ilekroć działanie ludzkie zdradza wrodzone powołanie, by służyć dobru człowieka – uzupełnił.

Benedykt XVI mocno podkreślił także rolę mężczyzn w tej wielkiej zbrodni. – Trzeba też zwrócić tu uwagę na osłabione nieraz sumienie ojców dzieci, którzy pozostawiają kobiety w ciąży same – mówił Ojciec święty.

Papież podkreślił, że zwłaszcza lekarze winni bronić sumień tak licznych kobiet przed złudzeniem, że aborcja zaradzi trudnościom rodzinnym, ekonomicznym czy socjalnym albo rozwiąże problemy zdrowia dziecka

– Tym, którzy chcieliby przeczyć istnieniu w człowieku sumienia i sprowadzać jego głos do zewnętrznych uwarunkowań czy samych tylko uczuć, należy przypomnieć, że wartość moralna ludzkiego działania nie jest czymś powierzchownym czy pozostawionym do wyboru. Nie jest też wyłącznym znamieniem samych tylko chrześcijan czy w ogóle wierzących, ale łączy wszystkich ludzi. W sumieniu Bóg przemawia do każdego, wzywając, by ludzkiego życia bronił zawsze – wskazał Benedykt XVI.

Papież podkreślił, że zwłaszcza lekarze winni bronić sumień tak licznych kobiet przed złudzeniem, że aborcja zaradzi trudnościom rodzinnym, ekonomicznym czy socjalnym albo rozwiąże problemy zdrowia dziecka. Zwłaszcza w tym ostatnim wypadku nieraz sami lekarze przekonują kobietę, że przerwanie ciąży jest nie tylko moralnie dozwolone, ale nawet stanowi obowiązkowy akt „terapeutyczny”, by uniknąć cierpień dziecka i jego rodziny oraz „niesłusznego” obciążania społeczeństwa.

– W kulturze, w której bardzo osłabiło się poczucie tego, jak ciężkim wykroczeniem moralnym jest aborcja czy inne zamachy na ludzkie życie, pracownicy służby zdrowia mają z mocą głosić, że aborcja niczego nie rozwiązuje, ale zabija dziecko, niszczy kobietę i zaślepia sumienie ojca poczętej istoty, często niszcząc życie rodzinne – stwierdził Ojciec święty.

Ale papież przypomniał również, że istnieje nadzieja dla osób, które głęboko cierpią z powodu swojego czynu. – Kościół wie, jak wiele czynników mogło wpłynąć na waszą decyzję i nie wątpi, że w wielu przypadkach była to decyzja bolesna, może nawet dramatyczna. Zapewne rana w waszych sercach jeszcze się nie zabliźniła. W istocie bowiem to, co się stało, było i jest głęboko niegodziwe. Nie ulegajcie jednak zniechęceniu i nie traćcie nadziei. Starajcie się raczej zrozumieć to doświadczenie i zinterpretować je w prawdzie. Z pokorą i ufnością otwórzcie się ”” jeśli tego jeszcze nie uczyniłyście ”” na pokutę: Ojciec wszelkiego miłosierdzia czeka na was, by ofiarować wam swoje przebaczenie i pokój w Sakramencie Pojednania. Odkryjecie, że nic jeszcze nie jest stracone, i będziecie mogły poprosić o przebaczenie także swoje dziecko: ono teraz żyje w Bogu. Wsparte radą i pomocą życzliwych wam i kompetentnych osób, będziecie mogły uczynić swoje bolesne świadectwo jednym z najbardziej wymownych argumentów w obronie prawa wszystkich do życia” – uzupełnił Benedykt XVI cytując swojego poprzednika Jana Pawła II.

TPT/RV

Za: Fronda.pl | http://www.fronda.pl/news/czytaj/wielki_papieski_apel_do_lekarzy_broncie_kobiety_przed_oszustwem

Skip to content