USA: ksiądz ukarany za dopuszczenie protestanckiego duchownego do koncelebry

Aktualizacja: 2011-02-22 10:43 am

Władze kurialne diecezji Orange w amerykańskim stanie Kalifornia urlopowały księdza, który pozwolił, by Mszę św. koncelebrował z nim duchowny protestancki. Wobec 56-letniego ks. Augustina Escobara z parafii pw. św. Norberta w Orange wszczęto postępowanie wyjaśniające.

Kapłan miał pozwolić prezbiteriańskiemu duchownemu nie tylko celebrować niedzielną Eucharystię, ale umożliwił mu przyjęcie przy ołtarzu Komunii Świętej i udzielanie jej wiernym.

Rzecznik diecezji Orange, Ryan Lilyengren przypomniał, że pozwolenie niekatolickim duchownym na koncelebrę Mszy św. jest poważnym przewinieniem.

Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego „szafarzem, który może sprawować w osobie Chrystusa sakrament Eucharystii, jest tylko kapłan ważnie wyświęcony”. Katolickim kapłanom zabrania się koncelebrowanie Mszy z „kapłanami lub szafarzami Kościołów lub wspólnot kościelnych nie mających pełnej wspólnoty z Kościołem katolickim”.

Źródło: KAI

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=33077 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]