W Polsce coraz trudniej o stały etat

Aktualizacja: 2011-02-11 8:04 am

Jak informuje Główny Urząd Statystyczny, w Polsce coraz mniej ludzi ma stałą umowę o pracę. Do grupy najbardziej pokrzywdzonej pod tym względem należą młodzi ludzie. Na stały etat mogą liczyć dopiero po trzydziestce. Najszybciej pracę otrzymują prawnicy, ekonomiści, matematycy i informatycy. Jeszcze w czasie studiów pracę na umowę czasową ma co czwarty z nich. Najtrudniej jest humanistom- co dziesiąty nie ma pracy nawet rok po studiach, a co dwudziesty jest stale bezrobotny. Pierwsza praca dla 40% młodych ludzi ma niewiele wspólnego z posiadanym wykształceniem. Na stałe zatrudnienie nie mają co liczyć sprzedawcy. W tej grupie na 1mln aż 600 tys. pracuje na umowy na czas określony. Na bezterminową umowę przed trzydziestką liczyć może tylko co drugi pracujący młody Polak. Wśród zatrudnionych w wieku 20-24 lat umowy na czas nieokreślony ma co trzeci z nich (280 tys. osób).

Z raportu “Polska Praca 2010” przygotowanego dla NSZZ Solidarność również nie wynika nic optymistycznego. W Polsce 27% wszystkich zatrudnionych pracuje na czas określony albo zlecenia i umowy o dzieło. Jest to najgorszy wynik w krajach Europy.

Źródło:  RMF24

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=32396 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]