Rosjanie inwestują na Pomorzu Zachodnim

Aktualizacja: 2011-02-7 5:38 pm

7 lutego br. firma Intrall Rus podpisała List Intencyjny z Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych oraz Województwem Zachodniopomorskim. Firma zamierza uruchomić na terenie województwa zachodniopomorskiego ośrodek badawczo – naukowy i fabrykę samochodów.

Ze strony inwestora – firmy Intrall Rus S.A. – list podpisał Przewodniczący Rady Dyrektorów – Pan Anatolij Lejrich, ze strony Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A. Prezes – Pan Sławomir Majman oraz Członek Zarządu PAIiIZ – Pan Marek Łyżwa, zaś ze strony Województwa Zachodniopomorskiego Pan Jan Krawczuk – Członek Zarządu Województwa.

Wszystkie strony stwierdziły, iż mając na celu aktywizację Pomorza Zachodniego oraz stworzenie nowych miejsc pracy, będą się nawzajem wspierać i współpracować w zakresie realizacji planowanej inwestycji.

Już dawno informowaliśmy o naszej chęci zainwestowania w Polsce, dlatego jestem bardzo zadowolony, że doszło do podpisania Listu Intencyjnego – powiedział Anatolij Lejrich, Przewodniczący Rady Dyrektorów Intrall Rus. – Za wyborem województwa zachodniopomorskiego przemawiało wiele argumentów. Ogromnym atutem Pomorza Zachodniego jest położenie geograficzne i pozytywny klimat inwestycyjny. Równie ważna była dla nas gotowość lokalnych władz do udzielenia pomocy i wsparcia dla inwestycji. Dobra baza akademicka oraz dostępność wykwalifikowanych pracowników tworzą dobre warunki do stworzenia Ośrodka Badawczo-Rozwojowego, w którym zamierzamy projektować większość z naszych nowych samochodów – podsumował Anatolij Lejrich.

W podpisanym liście władze województwa zobowiązały się do wspierania inwestycji na wielu płaszczyznach. Zamierzają m.in. współpracować z Powiatowym i Wojewódzkim Urzędem Pracy w naborze i szkoleniu pracowników. Władze województwa chcą także rozwijać współpracę pomiędzy Intrall Rus, a regionalnymi szkołami oraz uczelniami w zakresie tworzenia kierunków i programów szkoleniowych dla przyszłych specjalistów ośrodka badawczego.

Szczególnie cieszy nas charakter planowanej inwestycji. To już nie prosta produkcja, ale centrum badawczo-rozwojowe, które da pracę inżynierom wykształconym na szczecińskich uczelniach – powiedział Jan Krawczuk, Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego. – Mamy jednak świadomość, że dzisiejsza uroczystość to dopiero początek drogi.

Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych zobowiązała się do współpracy z Intrall Rus w ciągu całego okresu trwania inwestycji – Cieszę się, że mamy do czynienia z tak poważaną inwestycją kapitału rosyjskiego w Polsce – powiedział Prezes PAIiIZ Sławomir Majman.

Intrall Rus – to rosyjska spółka akcyjna, która zamierza zbudować fabrykę samochodów w Stawropolu (Rosja) oraz Ośrodek Badawczo – Rozwojowy i montownię aut w Polsce. Intrall zamierza produkować samochody użytkowe, lekkie ciężarówki i samochody terenowe. Wartość całej inwestycji szacuje się na 270 mln euro. Budowa zakładów powinna rozpocząć się pod koniec 2011 roku, a pierwsze samochody mają zjechać z taśm w 2014 roku.

Większość produkcji aut będzie się odbywać w Stawropolu na południu Rosji. Jednak polska część inwestycji będzie bardzo ważna dla projektu. W Polsce powstanie Ośrodek Badawczo – Rozwojowy, w którym będą opracowywane prototypy nowych samochodów oraz zakład produkcyjny, gdzie ma się odbywać montaż ograniczonej ilości modeli seryjnych – około 2,5 – 5 tys. aut rocznie.

W pierwszym etapie w OBR w Polsce będzie zatrudnionych 50 inżynierów. Gdy ruszy produkcja aut, zatrudnienie może wzrosnąć do 500 – 600 osób. Intrall proponuje też długoterminową współpracę polskim dostawcom komponentów. Działając w Lublinie, Intrall Polska współpracował z 332 polskimi dostawcami. Z tymi firmami Intrall chce ponownie nawiązać współpracę i zaprasza ich projektu do Rosji. Polskim kooperantom inwestor stwarza szansę na uzyskanie długoterminowych zamówień 30-krotnie przewyższających wcześniejsze zamówienia z okresu współpracy z Intrall Polska w Lublinie.

Pierwszym modelem, produkowanym w ramach inwestycji Intrall będzie LUBO. Następnie do produkcji zostaną wprowadzone auta terenowe oraz samochody specjalne znanej czeskiej marki Praga, której właścicielem jest Intrall.

Szczegółowy plan inwestycji w Polsce firma Intrall Rus ma przedstawić do końca marca br.

RW

Źródło: http://www.paiz.gov.pl/20100207/intrall_rus_w_wojewodztwie_zachodniopomorskim

KOMENTARZ BIBUŁY: Jak widać ataka na Ziemie Zachodnie następuje z dwóch stron… Sprzymierzonych stron…

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=32087 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]