Rosja bada decyzje sądów wojskowych z II Wojny Światowej

Aktualizacja: 2011-02-5 11:47 pm

Prawie 350 tysięcy żołnierzy Armii Czerwonej po zakończeniu II wojny światowej trafiło do łagrów za dezercję. Decyzje sądów wojskowych najczęściej opierały się na raportach sporządzanych przez funkcjonariuszy NKWD. Sprawę bada specjalny wydział rosyjskiego Ministerstwa Obrony, którym kieruje generał Aleksandr Kirilin.

Badania prowadzone przez resort obrony związane są z oddaniem hołdu i upamiętnieniem żołnierzy, którzy walcząc z hitlerowskimi Niemcami poświęcali się dla dobra ojczyzny.

Archiwalne dokumenty wskazują jednak, że nie wszyscy zasługują na szacunek i pamięć. Po zakończeniu II wojny światowej z obozów jenieckich wypuszczono około miliona 800 tysięcy czerwonoarmistów. Trafiali oni do tak zwanych obozów filtracyjnych, gdzie funkcjonariusze NKWD sprawdzali ich lojalność wobec Związku Radzieckiego. NKWD uznało, że 344 tysiące żołnierzy radzieckich oddało się w niewolę dobrowolnie lub kolaborowało z Niemcami.

Obecnie resort obrony ponownie sprawdza zebrane podczas śledztwa dokumenty i niewykluczone, że przygotuje wnioski o rehabilitację niesłusznie oskarżonych o dezercję lub zdradę. Problem dobrowolnego przejścia na stronę Niemiec podnosi wiele rosyjskich filmów. Cześć rosyjskich żołnierzy ulegając hitlerowskiej propagandzie uwierzyła, że Niemcy pomogą Rosjanom obalić komunistyczny reżim. Zjawisko to miało największą skalę na terenach dzisiejszej wschodniej Białorusi i wschodniej Ukrainy.

IAR/Kresy.pl

Za: Kresy.pl -- [Org. tytuł: « Rosja bada decyzje sÄ…dów wojskowych z II w. św.»]
Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=31947 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]