Kaliningrad: Niemcy chcą renowacji pomnika pruskiej królowej Luizy

Aktualizacja: 2011-02-4 10:52 pm

W Kaliningradzie rozpoczęła się akcja mająca na celu renowację pomnika królowej Luizy Pruskiej.

Inicjatorami przedsięwzięcia jest czterech Niemców, byłych mieszkańców Królewca, obecnie żyjących w Bonn. Według informacji pozyskanych z kaliningradzkiego ratusza, opłacone są już gipsowe odlewy popiersia królowej. Pomoc finansową obiecało też Niemieckie Towarzystwo Byłego Gimnazjum Źeńskiego im. Królowej Luizy (obecnie szkoła nr 41 w Kaliningradzie).

Do projektu dołączyła administracja parku „Centralny”, a także muzeum „Bramy Frydlandu” (Frydland to obecnie miasteczko Prawdinsk, tuż przy granicy z Polską).

Planowany czas zakończenia renowacji przewidywany jest na rok 2012 i związany z … uroczystościami 200 rocznicy wojny 1812, po której Rosja i Prusy zostały sojusznikami.

Królowa Luiza (1776-1810), żona Fryderyka Wilhelma III, to jedna z najważniejszych postaci w długiej historii rodu Hohenzollernów. W Prusach była wzorem dobroczynności. Od 1814 przyznawano specjalny Order Luizy, za opiekę nad chorymi i ułomnymi. Nazywano ją też „matką pruskich królów”, a jej kult jako matki doskonałej rozwijał się aż do upadku rodu w 1918 r. Pomnik w Królewcu powstał w 1874 r., z inicjatywy cesarza Wilhelma I.

Źródło: allnw.ru

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=31906 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]