Kaliningrad: Niemcy chcą renowacji pomnika pruskiej królowej Luizy

W Kaliningradzie rozpoczęła się akcja mająca na celu renowację pomnika królowej Luizy Pruskiej.

Inicjatorami przedsięwzięcia jest czterech Niemców, byłych mieszkańców Królewca, obecnie żyjących w Bonn. Według informacji pozyskanych z kaliningradzkiego ratusza, opłacone są już gipsowe odlewy popiersia królowej. Pomoc finansową obiecało też Niemieckie Towarzystwo Byłego Gimnazjum Źeńskiego im. Królowej Luizy (obecnie szkoła nr 41 w Kaliningradzie).

Do projektu dołączyła administracja parku „Centralny”, a także muzeum „Bramy Frydlandu” (Frydland to obecnie miasteczko Prawdinsk, tuż przy granicy z Polską).

Planowany czas zakończenia renowacji przewidywany jest na rok 2012 i związany z … uroczystościami 200 rocznicy wojny 1812, po której Rosja i Prusy zostały sojusznikami.

Królowa Luiza (1776-1810), żona Fryderyka Wilhelma III, to jedna z najważniejszych postaci w długiej historii rodu Hohenzollernów. W Prusach była wzorem dobroczynności. Od 1814 przyznawano specjalny Order Luizy, za opiekę nad chorymi i ułomnymi. Nazywano ją też „matką pruskich królów”, a jej kult jako matki doskonałej rozwijał się aż do upadku rodu w 1918 r. Pomnik w Królewcu powstał w 1874 r., z inicjatywy cesarza Wilhelma I.

Źródło: allnw.ru

Za: Portal Arkana | http://www.portal.arcana.pl/Kaliningrad-niemcy-chca-renowacji-pomnika-pruskiej-krolowej-luizy,633.html?utm_source=atom&utm_medium=atom&utm_campaign=atom

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content