W 2006 r. Gruzinów deportowano za pomocą stalinowskich metod

Tak o wydaleniu z Rosji ponad dwóch tysięcy obywateli gruzińskich w 2006 r. wyraził się rosyjski obrońca praw człowieka Jewgienij Ilchow.

Ilchow, ekspert Ruchu „Za prawa człowieka”, swoje spojrzenie na wydarzenia z 2006 r. przedstawił podczas wywiadu dla telewizji „Imedi”. „Nie sądze, aby władze rosyjskie były gotowe ku takim nazistowskim działaniom. Organy ścigania działały zgodnie z metodami stalinowskimi. Najważniejsze nie jest to, że jakiś idiota wydał taki rozkaz, ale ten entuzjazm, z jakim wypełniano to faszystowskie rozporządzenie” – w takich słowach Ilchow podsumował akcję wysiedleńczą rosyjskich służb federalnych.

Ilchow zastanawia się też nad motywami, jakie kryły się za masową deportacją: „Nasza władza uważa, że wygnani stąd Gruzini obalą Saakaszwilego”.

„Praktycznie Rosja wzięła ludność gruzińską do niewoli, podobnie jak w swoim czasie nazistowskie Niemcy postąpiły z Żydami” – zakończył ostro swoje wystąpienie Ilchow.

W Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu rozpoczął się przed kilkoma dniami proces, w którym jako oskarżyciele występują Gruzini, przymusowo wysiedleni z Rosji.

Źródło: pik.tv

Za: Portal Arkana | http://www.portal.arcana.pl/W-2006-r-gruzinow-deportowano-za-pomoca-stalinowskich-metod,629.html?utm_source=atom&utm_medium=atom&utm_campaign=atom

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content