Papież przestrzegł przed alienacją z powodu Internetu

Aktualizacja: 2011-01-29 10:43 pm

Przemawiając z okazji Światowego Dnia Mediów Ojciec Święty wskazał na ogromny potencjał Internetu. Papież przestrzegł – zwłaszcza młodych ludzi – przed alienacją i depersonalizacją w sieci

Odnosząc się do autentyczności życia w erze cyfrowej Benedykt XVI stwierdził, że „Internet oferuje wielkie możliwości, ale z drugiej strony niesie ryzyko wyalienowania i depersonalizacji”. Przestrzegł przed posiadaniem większej liczby przyjaciół w sieci niż w rzeczywistości.

– Ważne jest, aby zawsze pamiętać o tym, że kontakt wirtualny nie może zastąpić bezpośredniego kontaktu z ludźmi na każdym etapie naszego życia – mówił papież.

Benedykt XVI wezwał użytkowników Internetu, by „zawsze zadawali sobie pytanie, kim jest mój sąsiad w tym nowym świecie?” Przestrzegł także przed „niebezpieczeństwem bycia zawsze dostępnym w sieci, a mniej obecnym w kontaktach z tymi, którzy żyją z nami na co dzień”.

Zauważył że narzędzia takie jak Facebook pilnie wymagają refleksji na temat znaczenia komunikacji w erze cyfrowej. „Wprowadzenie cyber-przestrzeni może być oznaką autentycznego poszukiwania osobistych spotkań z innymi, pod warunkiem, że zwraca się uwagę na unikanie niebezpieczeństw, takich jak np. czegoś w rodzaju równoległego istnienia lub nadmiernego wystawiania się na działanie wirtualnego świata”.

Papież zwrócił uwagę, że w poszukiwaniu przyjaźni z innymi „trzeba być autentycznym, a nie tworzyć sztuczny profil o sobie”.

Źródło: CatholicOnline, AS

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=31537 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]