Aktualizacja strony została wstrzymana

Kolejny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan…

…minął jak z bicza strzelił. Podobnie jak w zeszłym roku, jednaliśmy się , modliliśmy i dyskutowaliśmy na najwyższych obrotach. W mojej pamięci pozostanie spotkanie z rabinem Krakowa Boazem Pashą. Z kilku względów. Po pierwsze: zaniepokoiło mnie  zaproszenie znajdujące się na oficjalnych stronach diecezji. Otóż przeczytałam, że w ramach wspólnych modlitw o jedność chrześcijan x. prof.  Rabiej zaprasza nas na spotkanie z rabinem. Niepokój swój uważam za uzasadniony, gdyż nie słyszałam na żadnej stacji TV, ani też bogobojna GW nie donosiła tryumfalnie, iż nasi „Starsi bracia Żydzi” zostali nawróceni! Czym prędzej udałam się na rzeczone spotkanie.  [link do Diecezji Opole]

Szanowny ksiądz organizator wzmógł mój prawdziwy lęk, gdy podczas przedstawiana Gościa, stwierdził iż jak powszechnie wiadomo, wszyscy mamy jednego Boga. Coś podobnego, a ja dopiero się o tym dowiaduję?! Cóż my katolicy poczniemy? Kogo pozostanie nam nawracać? ( „Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody” (Mt 28,19). …) Skoro Bóg mahometan, żydów i nasz to ta sama Istota, może nieco inaczej nazywana… Pójdziemy na bezrobocie… och, naturo złośliwa!

Z błędu wyprowadził mnie szanowny Gość, wskazując, że jak chcemy dalej dyskutować, to nie możemy twierdzić, że Jeszua był tym zapowiadanym Mesjaszem… Uff, co za ulga, zaczynamy od nowa! I tak spotkanie odbyło się w bardzo sympatycznej atmosferze, było ciekawe i prawdziwie ekumeniczne. Tym bardziej, że szanowny ksiądz  naprowadził nas na tematy, które powinniśmy poruszać. Już na wstępie odrzucił możliwość zadawania trudnych pytań, które, jak powiadał „generują media”. Więc nie można było zapytać: dlaczego żydzi tak bardzo nie znoszą Polaków, oskarżając nas o wszelkie zło… Dlaczego w Talmudzie obrażają naszego Boga i Jego Matkę, jak wygląda ich niebo?! Mogliśmy uśmiechać się niewinnie i wszelkie żarciki pana Gościa nagradzać gromkimi brawami! I tak, bardzo mi się podobało kiedy Gość, światowy człowiek, zwracał się do szanownych kapłanów per Pan Ksiądz… Podczas gdy nasi księża uniżenie, wszak gościnność rzecz święta, per Proszę Pana…

Miło jest patrzeć na naszych kapłanów, którzy nie potrafią, albo nawet nie chcą bronić swojej Wiary. Przez to traktowani są z przymrużeniem oka, jak sławetne piwo bezalkoholowe… W sumie fajnie było, nawet lubię taki ekumenizm, spotkamy się, podyskutujemy, w bezpiecznych ramach oczywiście, po co narażać się na paskudny zarzut antysemityzmu  twierdząc, że mój przyjacielu mylisz się – Mesjasz już przyszedł. Zrodzony z Matki Maryji Dziewicy, Ukrzyżowany przez …i takie tam… Nasze Credo…

A tak, podumaliśmy wspólnie z rabbim, jaką Bóg ma płeć? Czy On nas poszukuje? Czym okrył się biblijny Adam? Jaki owoc nieszczęsny był zjadł? Dosłownie intelektualna burza mózgów!

Teraz, niejako w zastępstwie, pozwolę sobie zadać kilka pytań wielebnemu księdzu prof. Rabiejowi:

  • Czy w niebie żydowskim zamieszkuje Bóg Ojciec Syn Boży i Duch święty?
  • Czy w niebie żydowskim znajduje się Matka Boska, Apostołowie, wszyscy święci i męczennicy?
  • Czy w niebie żydowskim są chrześcijanie?

Z góry przepraszam za takie nieekumeniczne, przedsoborowe, pachnące Trydentem pytania. Nie pragnę być postrzegana jako lefebrystyczny odłam katolicyzmu, który jak najszybciej powinniśmy wyeliminować. Tego wymaga Jedność. Wszak Jedność jest ponad Prawdę, no nie?! Pozostaje mi tylko życzyć dobrego samopoczucia, wszak waszej wygranej to ja nie bardzo sobie życzę.
„Ja jestem Drogą, Prawdą i Źyciem. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie.( Jan 14,6-12)”

Kończąc, pragnę zacytować kilka słów jakie odnalazłam w przodującej opolskiej prasie katolickiej, czyli w Gazecie Wyborczej.
Spotkanie z Pashem było częścią trwającego właśnie tygodnia ekumenicznego, w ramach którego przedstawiciele różnych odłamów chrześcijaństwa modlą się o jedność tego wyznania.”

Bracia chrześcijanie, a  jednak przegapiliśmy Nawrócenie Żydów, wstyd…

Marianna

Za: ospn | http://www.ospn.opole.pl/?p=art&id=443 | Kolejny Tydzień Modlitw o JednośÄ‡ Chrześcijan

Skip to content