Moskwa ujawni materiały dotyczące zbrodni katyńskiej, ale na swoich warunkach

Według przywoływanego dziś przez agencję informacyjną RIA Novosti oświadczenia administracji prezydenta Rosji, władze w Moskwie zobowiązują się do stopniowego odtajniania i przekazywania Polsce całości dokumentacji dotyczącej zbrodni katyńskiej.

Oświadczenie kremlowskich urzędników zostało wydane jako komentarz do wczorajszego orzeczenia Sądu Najwyższego Federacji Rosyjskiej, który uznał ostatecznie za zgodne z prawem utajnienie przez Naczelną Prokuraturę Wojskową Rosji decyzji o umorzeniu śledztwa katyńskiego. Tym samym sąd oddalił skargę stowarzyszenia Memoriał domagającego się odtajnienia decyzji prokuratury.

Zgodnie z opiniami komentatorów, oświadczenie prezydenckiej administracji ma z jednej strony nieco osłabić wymowę środowej decyzji Sądu Najwyższego, z drugiej zaś wskazać na władze w Moskwie, jako na jedyny podmiot władny rozstrzygać o odtajnianiu materiałów archiwalnych dokumentujących zbrodnię katyńską.

Źródło: rian.ru

Za: Arkana | http://www.portal.arcana.pl/Moskwa-ujawni-materialy-dotyczace-zbrodni-katynskiej-ale-na-swoich-warunkach,589.html?utm_source=atom&utm_medium=atom&utm_campaign=atom

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content