Moskwa ujawni materiały dotyczące zbrodni katyńskiej, ale na swoich warunkach

Aktualizacja: 2011-01-27 10:24 pm

Według przywoływanego dziś przez agencję informacyjną RIA Novosti oświadczenia administracji prezydenta Rosji, władze w Moskwie zobowiązują się do stopniowego odtajniania i przekazywania Polsce całości dokumentacji dotyczącej zbrodni katyńskiej.

Oświadczenie kremlowskich urzędników zostało wydane jako komentarz do wczorajszego orzeczenia Sądu Najwyższego Federacji Rosyjskiej, który uznał ostatecznie za zgodne z prawem utajnienie przez Naczelną Prokuraturę Wojskową Rosji decyzji o umorzeniu śledztwa katyńskiego. Tym samym sąd oddalił skargę stowarzyszenia Memoriał domagającego się odtajnienia decyzji prokuratury.

Zgodnie z opiniami komentatorów, oświadczenie prezydenckiej administracji ma z jednej strony nieco osłabić wymowę środowej decyzji Sądu Najwyższego, z drugiej zaś wskazać na władze w Moskwie, jako na jedyny podmiot władny rozstrzygać o odtajnianiu materiałów archiwalnych dokumentujących zbrodnię katyńską.

Źródło: rian.ru

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=31393 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]