Rosja: Duma ratyfikowała START II

Aktualizacja: 2011-01-25 9:26 pm

Rosyjscy eksperci zauważają, że umowa podpisana w kwietniu 2010 roku przez Dmitrija Miedwiediewa i Baracka Obamę po 9 miesiącach nie jest już dokumentem entuzjastycznie przyjmowanym na Kremlu.

Portal Wikileaks ujawnił wcześniej depesze amerykańskich dyplomatów, z których można było wywnioskować, że Rosja wciąż jest traktowana przez NATO jako zagrożenie, a Stany Zjednoczone chcą rozbudowywać system obrony przeciwrakietowej bez udziału Moskwy.

Nie spodobało się to rosyjskim deputowanym, którzy do ustawy ratyfikacyjnej wprowadzili poprawki określające warunki zerwania umowy. Chodziło głównie o sytuację, gdyby NATO lub Stany Zjednoczone budowały systemy obronne zagrażające bezpieczeństwu Federacji. Wprost wyraził to Dmitrij Miedwiediew ostrzegając w poniedziałek, że jeśli jego kraj nie będzie współuczestniczył w budowie europejskiego systemu obrony przeciwrakietowej, to będzie musiał wznowić program zbrojeń strategicznych.

Po tym jak dokument ratyfikowała Duma, musi jeszcze w tej sprawie wypowiedzieć się izba wyższa parlamentu Rada Federacji. Zdaniem ekspertów, jeśli Rosja nadal będzie pomijana w procesie budowy europejskiej tarczy antyrakietowej, to Moskwa może zablokować realizację rosyjsko-amerykańskiej umowy.

IAR/Kresy.pl

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=31250 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]