O jedności z tymi, którzy odrzucili Boga w Trójcy Świętej – krótka relacja z dni przemyskich dni Judaszyzmu

Abp Michalik: Jestem wdzięczny Żydom

„Jestem wdzięczny Żydom, że kultywują kult Holocaustu, Shoah, bo budzą sumienie świata, że tego rodzaju historia nie może się powtórzyć” – powiedział abp Michalik podczas konferencji prasowej.

W Przemyślu na wspólnej konferencji prasowej wraz z nim wystąpili m.in.: zwierzchnik Kościoła greckokatolickiego w Polsce, metropolita przemysko-warszawski abp Jan Martyniak, przewodniczący Komitetu do spraw Dialogu z Judaizmem przy Konferencji Episkopatu Polski abp Mieczysław Cisło, naczelny rabin Polski Michael Schudrich, rabin Krakowa Boaz Pash i rabin Galicji Edgar Gluck.

Metropolita przemyski abp Michalik podkreślił, że w relacjach chrześcijańsko- żydowskich nie ma miejsca na niechęć, nieżyczliwość, a tym bardziej na nienawiść. „Nie byłoby to ani żydowskie, ani chrześcijańskie, ani katolickie” – zaznaczył.

Przypomniał słowa Jana Pawła II, który mówił, że „Jezus Chrystus prowadzi nas do judaizmu”. [no, ciekawy kierunek; dorosła kura chce znowu zamieszkać w skorupce – admin monasterujkowice.pl]

Michael Schudrich, nawiązując do wypowiedzi abo Michalika powiedział, że kiedy człowiek myśli o Holocauście to zdaje sobie sprawę, że jest zło, którego nie można zrozumieć.

„Jest zło, którego nie mogę zrozumieć, ale jest i dobroć, której nie rozumiem. Jak rodzina Ulmów (została rozstrzelana przez Niemców za ukrywanie Żydów-PAP), jak wiele innych rodzin Polaków w czasie wojny. To jest dobroć, której ja nie mogę zrozumieć” – dodał.

Zaznaczył, że jako przedstawiciel społeczności żydowskiej, która obecnie nie jest prześladowana i nie musi obawiać się opresji, ma obowiązek głośno mówić o chrześcijanach, którzy są w niektórych krajach prześladowani. „Np. w Chinach, Egipcie, też niedawno w Pakistanie. My mieliśmy taki czas cierpienia i dzisiaj, w dzień Judaizmu, mamy obowiązek głośno mówić, kiedy nasi bracia mają trudności. Nie możemy milczeć” – dodał.

W opinii Edgara Glucka, związki chrześcijańsko-żydowskie są od wieków, ale dzięki Janowi Pawłowi II, Benedyktowi XVI i metropolicie krakowskiemu kardynałowi Stanisławowi Dziwiszowi są naprawdę serdeczne. Gluck wyraził nadzieję, że takie spotkania jak to w Przemyślu będą kontynuowane.

Na przemyskim Kirkucie odbyła się modlitwa za zmarłych. Później w archikatedrze greckokatolickiej odprawiono nabożeństwo ku czci kapłana tego obrządku bł. ks. Emiliana Kowcza, który poniósł śmierć za pomaganie Żydom w okresie II wojny światowej. W archikatedrze łacińskiej odbyło się zaś wspólne nabożeństwo Słowa Bożego z udziałem m.in. abp Michalika i naczelnego rabina Polski.

Wieczorem w auli przemyskiego Wyższego Seminarium Duchownego otwarto wystawę przypominającą rodzinę Ulmów z Markowej k. Łańcuta. Podczas okupacji niemieckiej Józef i Wiktoria Ulmowie przechowywali w swoim domu ośmioro Żydów. Józef, jego ciężarna żona, ich sześcioro dzieci oraz ukrywający się Żydzi z rodzin Szalów i Goldmanów zostali rozstrzelani.

Abp Michalik poinformował, że w tej miejscowości powstanie muzeum przypominające tamte wydarzenia. Trwa proces beatyfikacyjny Ulmów.

Wieczorem z udziałem m.in. bp Cisły, rabina Schudricha oraz prof. Jana Grosfelda w WSD odbyła się dyskusja panelowa „Chrześcijanie-Żydzi”. Zastanawiano się m.in. nad definicjami określającymi społeczność żydowską z pozycji katolickiej – jako „starsi bracia w wierze”, której używał Jan Paweł II, czy „ojcowie w wierze”, którym posługuje się Benedykt XVI.

Zdaniem Schudricha, oba określenia są dobre, ale – w jego opinii – pierwsze jest lepsze. „Bycie starszym bratem oznacza pewną równość. Z kolei określenie „ojcowie” oznacza pewną wyższość, a nie o to chodzi” – argumentował.

Według przewodniczącego Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce, do gmin żydowskich w Polsce należy ok. 4 tys. osób, natomiast Żydów w Polsce mieszka ok. 20 tys.

Dzień Judaizmu w polskim Kościele katolickim ustanowiony został 1997 r.

Źródło: http://przemysl.naszemiasto.pl/artykul/738888,abp-michalik-jestem-wdzieczny-zydom,id,t.html

Za: monasterUjkowice | http://wiadomosci.monasterujkowice.pl/?p=7909 | O jedności z tymi, którzy odrzucili Boga w Trójcy Świętej - krótka relacja z dni przemsykich dni Judaszyzmu

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content