Ławrow: Spekulowanie na temat katastrofy „jest bluźnierstem”

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow powiedział, że uważa spekulowanie nad przyczynami katastrofy smoleńskiej za rzecz nieetyczną i bluźnierstwo.

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow jest przekonany, że różnice zdań między polskimi i rosyjskimi ekspertami w sprawie przyczyn katastrofy smoleńskiej nie wpłyną na proces ocieplania kontaktów między Warszawą i Moskwą. Szef rosyjskiej dyplomacji uważa wszelkie spekulacje polityczne wokół tego tematu za „nieetyczne i bluźniercze”.

Dyplomata przypomniał, że Międzypaństwowy Komitet Lotniczy jest niezależną międzynarodową organizacją, która nie podlega jurysdykcji rosyjskich władz. Ławrow przypomniał również, że w śledztwie dotyczącym przyczyn katastrofy z 10 kwietnia MAK korzystał z wiedzy międzynarodowych ekspertów, w tym z Polski i Stanów Zjednoczonych.

Minister odmówił skomentowania treści raportu i reakcji polskich polityków na wnioski w nim zawarte. „Rzeczywiście oglądałem wczorajszą konferencję prasową, ponieważ nie jest nam wszystko jedno, co się na ten temat mówi. Chcemy, żeby wszystko przebiegało z szacunkiem dla pamięci ludzi, którzy tam zginęli” – powiedział Ławrow. „Podkreślę, że spekulowanie tym tematem uważam za nieetyczne i bluźniercze” – dodał minister. Szef rosyjskiej dyplomacji ma nadzieję, że nikt nie będzie próbował na tej tragedii zbijać politycznego kapitału. „Mam także nadzieję, że ten kurs polityczny, który został ustalony podczas wizyty prezydenta Miediwiediewa w Warszawie, który odpowiada interesom Rosji i Polski, będzie kontynuowany, a przyjęte porozumienia zostaną zrealizowane” – dodał rosyjski dyplomata. Siergiej Ławrow przypomniał również, że prokuratorzy Polski i Rosji prowadzą śledztwa w sprawie smoleńskiej katastrofy.

IAR/Kresy.pl

Za: Kresy.pl | http://www.kresy.pl/wydarzenia,polityka?zobacz/lawrow-to-jest-bluznierstwo | Ławrow: to jest bluźnierstwo

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content