Brak badań DNA zwłok śp. Prezydenta

Aktualizacja: 2010-12-30 12:13 pm

Nie wykonano badań porównawczych materiału genetycznego śp. Lecha Kaczyńskiego.

Wojskowa prokuratura nie pobrała materiału biologicznego od Jarosława Kaczyńskiego i Marty Kaczyńskiej do badań porównawczych DNA tragicznie zmarłego prezydenta. Nie zrobili tego też rosyjscy biegli, którzy orzekli, że pod Smoleńskiem odnaleziono ciało Lecha Kaczyńskiego. Wojskowi oskarżyciele zapowiadają, że w styczniu poznamy wyniki polskich badań DNA wszystkich ofiar katastrofy Tu-154M 101. Jednak od paru tygodni unikają odpowiedzi na pytania, jakie mają dowody, że na Wawelu spoczął prezydent.

Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie w czerwcu zleciła Instytutowi Ekspertyz Sądowych w Krakowie badania porównawcze DNA na podstawie próbek przekazanych Polakom przez Rosjan. – Polska opinia dotycząca profili DNA jest na ukończeniu. Powinna trafić do prokuratury już w styczniu – powiedział płk Zbigniew Rzepa, rzecznik Naczelnej Prokuratury Wojskowej. Do dzisiaj jednak badań porównawczych nie przeprowadzono.

Polscy biegli sprawdzali m.in., czy DNA z ciała zidentyfikowanego jako Lech Kaczyński jest zgodne z materiałem genetycznym prezydenta. Oznacza to, że oskarżyciele powinni zlecić krakowskim biegłym, by zidentyfikowali DNA prezydenta, porównując je z profilami genetycznymi jego córki lub brata. Tak się nie stało.

Mecenas Rafał Rogalski oświadczył, że prokuratura nie pobierała materiału genetycznego od najbliższych prezydenta. – Nie pobierano próbki do badań porównawczych DNA od Jarosława Kaczyńskiego. Nie pobierano również materiału genetycznego od Marty Kaczyńskiej.

Świadczy to o poważnym błędzie po stronie prokuratury. Biegli genetycy twierdzą jasno: – W przypadku tylko najmniejszych wątpliwości powinno się przeprowadzić badanie DNA. Tylko badanie polegające na porównaniu profilu DNA pochodzącego ze zwłok rozpoznanych jako Lech Kaczyński, z tzw. allelami, czyli cechami genetycznymi jego brata bliźniaka i córki, pozwoliłoby ustalić prawdopodobieństwo, że badany profil DNA odpowiada profilowi prezydenta – powiedział jeden z polskich genetyków od lat prowadzących badania porównawcze. Pragnął jednak zachować anonimowość.

Oprac. Samuel Pereira / Źródło: Niezależna.pl, tvn24.pl

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=29858 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]