Niezrozumiałe wyznanie – Michał Barcikowski

Aktualizacja: 2010-12-15 2:33 pm

Ujawnianie tego typu prywatnej korespondencji i używanie jej jako pałki do bicia nielubianych przez siebie kolegów w Episkopacie budzi mój sprzeciw – mówi portalowi Fronda.pl Michał Barcikowski, redaktor „Christianitas”.


Twierdzenia o. Wiśniewskiego są o tyle prawdziwe, że na pewno przypadki, o których mówi, zdarzają się. Są to jednak tezy ogólne, więc trzeba zapytać, na ile te zjawiska są powszechne. Moim zdaniem, o. Ludwik daleko przesadza, natomiast przytaczanie pojedynczych wypowiedzi i wyciąganie z tego wniosków ogólnych jest nieuprawnione.

List upubliczniło medium, które Kościołowi i tak jest niechętne, więc jego odbiorcy mają już swoją wizję Kościoła i ten list będzie tylko potwierdzeniem ich tez. Nie wpłynie na żadną zmianę tego obrazu. Z kolei dla osób wierzących miejsce jego opublikowania odbiera mu jakąkolwiek wiarygodność.

Jego wyznanie jest dla mnie zupełnie niezrozumiałe. Problemem tego listu jest to, że pada tam wiele haseł i pojęć, a przy każdym z nich należałoby pytać autora o definicję. Można konstruktywnie o nim dyskutować, jeżeli będziemy wiedzieli, co autor miał na myśli.

O. Wiśniewski krytykuje przede wszystkim bardzo wybiórczo, mam wątpliwości, czym kierował się dominikanin dokonanując zestawienia tych faktów.

Warto zauważyć, że to prywatny list do nuncjusza apostolskiego. Powstaje zatem pytanie, w jaki sposób znalazł się on w rękach redaktorów „Gazety Wyborczej”, i czy przypadkiem ujawnienie go, najprawdopodobniej przez jednego z hierarchów, którzy otrzymali go do wiadomości, nie jest najlepszą ilustracją tez o. Wiśniewskiego, tylko nie z tej strony, z której autor by tego oczekiwał. Ujawnianie tego typu prywatnej korespondencji i używanie jej jako pałki do bicia nielubianych przez siebie kolegów w Episkopacie budzi mój sprzeciw.

not. eMBe

Michał Barcikowski
publicysta, redaktor dwumiesięcznika „Christianitas”


  • Treść całego listu o. Ludwika M. Wiśniewskiego, OP, do JE Ks. Arcybiskupa Celestino Migliore, Nuncjusza Apostolskiego w Polsce, opublikowany 14.12.2010 w Gazecie Wyborczej [link do – uwaga – Gazety Wyborczej]
Za: Fronda.pl -- [Org. tytuł: « Barcikowski: Niezrozumiałe wyznanie»]
Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=29351 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]