Aktualizacja strony została wstrzymana

Rosja kupi francuskie pociągi TGV?

Francja ma nadzieję, że sprzeda Rosji swoje szybkie pociągi TGV. O perspektywach rozwoju handlu między obu krajami mówił rzecznik prasowy francuskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych po wizycie w Moskwie premiera Francoisa Fillona.

Rzecznik francuskiego MSZ-u Bernard Valero podkreślił, że wymiana handlowa Francji z Rosją nie powinna się ograniczać do importu surowców energetycznych. Dlatego premier François Fillon podczas swojej wizyty w Moskwie starał się o wzbogacenie tej współpracy. „Rozmawiano o wielu innych dziedzinach kooperacji, jak szkolenie urzędników państwowych, współpraca między uniwersytetami i centrami naukowymi, a także rozwój transportu” – mówił rzecznik francuskiego MSZ.

Właśnie w tej ostatniej dziedzinie Francja liczy na owocną współpracę – ze względu na swoje doświadczenie zwłaszcza w dziedzinie budowy szybkich linii kolejowych.
Już od dwóch lat trwają również negocjacje w sprawie sprzedaży Rosji helikopterowców typu Mistral. Rozmowy w sprawie okrętów wojennych Mistral komplikuje żądanie Rosji, by Francja sprzedała jej wraz z okrętami dostęp do swojej nowoczesnej technologii.

(iar/Kresy.pl)

Superszybko z Rosji do Finlandii

Na trasę z Sankt Petersburga do Helsinek w miniony weekend wyruszył po raz pierwszy nowy superszybki pociąg. Rozwija on prędkość do 220 kilometrów na godzinę. Drogę między Sankt Petersburgiem i Helsinkami ma pokonywać w zaledwie 3,5 godziny.

Nowoczesny pociąg noszący nazwę „Allegro” wyruszył wczoraj w swój pierwszy kurs. Dotychczas składy na przebycie trasy pomiędzy Sankt Petersburgiem a stolicą Finlandii potrzebowały około sześciu godzin. Podróż skróciła się również dlatego, że wszystkie formalności celne i paszportowe będą załatwiane w jej trakcie. Już od początku przyszłego roku szybkie pociągi „Allegro” mają kursować 3 razy dziennie i całkowicie zastąpią dotychczasowe pociągi pospieszne.
Na tej trasie będą poruszały się także dotychczasowe składy. Lecz jak zaznaczają władze, częstotliwość kursowania nowoczesnych pociągów ma się stopniowo zwiększać i w połowie roku 2011 być nawet czterokrotnie wyższa niż dziś. O tym, jak ważny był to projekt dla obu krajów, świadczy fakt, że przedsięwzięciu temu patronowali premierzy Rosji i Finlandii – Władimir Putin i Matti Vanhanen.
„Allegro” zabiera 344 pasażerów, z czego dla 296 przewidziano miejsca w drugiej klasie, zaś dla 48 w pierwszej. Cena biletu na przejazd w jedną stronę to około 84 euro drugą klasą, a 134 euro pierwszą. Jak informuje przewoźnik, pociągi są przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych, mają bowiem wydzielone specjalne miejsca na wózki inwalidzkie.
Kolej z pociągami „Allegro” jest spółką typu joint venture pomiędzy fińskimi kolejami VR a rosyjskimi RZD. Finowie odpowiadają za obsługę wewnątrz składu, zaś Rosjanie za rozkład jazdy i sprzedaż biletów.

ŁS

Za: Nasz Dziennik, Poniedziałek, 13 grudnia 2010, Nr 290 (3916)

Za: Kresy.pl | http://www.kresy.pl/wydarzenia,rosja?zobacz/rosja-kupi-francuskie-tgv-ale-razem-z-bronia-

Skip to content