Trybunał w Strasburgu skazuje Polskę – za zmuszanie więźnia do jedzenia mięsa

Aktualizacja: 2010-12-7 5:45 pm

Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu skazał Polskę za naruszenie wolności wyznania gwarantowanej przez Europejską Konwencję. Zdaniem Trybunału więzień wegetarianin nie powinien być zmuszany do jedzenia mięsa. Trybunał nakazał Skarbowi Państwa wypłacenie skarżącemu trzy tysiące euro zadośćuczynienia.

Skargę do Trybunału złożył więzień odbywający karę w zakładach karnych w Goleniowie i Nowogrodzie. Jest wyznawcą Buddyzmu Mahayana, który wymaga od wiernych powstrzymania się od spożycia mięsa. Jego wielokrotne pisma do władz więziennych nie dały rezultatu. Więzień nie mógł odmówić spożywania posiłków, gdyż władze uznałyby to za rozpoczęcie strajku głodowego i ukarałyby go dyscyplinarnie. Nie pomogły też pisma wysłane do dyrekcji przez Misję Buddyjską w Polsce. Więzień złożył skargę do Prokuratury o naruszane jego przekonań religijnych. Skarga została odrzucona. Sprawa trafiła do Strasburga.

W wyroku sędziowie Trybunału twierdzili, że Polska nie zapewniła właściwej równowagi między interesami władz więziennych i skarżącego. Więzień, jak podkreślili, nie prosił o przygotowywanie specjalnej diety, lecz jedynie nie podawanie mu mięsa. Wyrok stwierdza też, że zgodnie z istniejącymi zaleceniami, władze więzienia, przy podawaniu posiłków winny także brać pod uwagę wyznanie osoby odbywającej karę.

Informacyjna Agencja Radiowa /IAR/, Andrzej Geber, Strasburg/łut/


KOMENTARZ BIBUŁY: W codziennym menu i Karcie Dań dla pensjonariuszy należy serwować zestawy zgodnie z wyznawaną wiarą, a więc oddzielne kuchnie z uwzględnieniem: halal, kosher a także wigilijnego schabowego dla ateistów. Należy sądzić, że w niedalekiej przyszłości uczuleni na krzywdę więzionych, unijni “specjaliści” będą układali codzienne jadłospisy według tzw. klucza wyznań…

(MM)

Za: stooq -- [Org. tytuł: « Strasburg - Trybunał - skazanie Polski»]
Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=29084 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]