Aktualizacja strony została wstrzymana

Szwajcarzy za wydalaniem przestępców imigrantów

Szwajcarzy zaaprobowali w referendum plan automatycznego wydalania z kraju obcokrajowców skazanych za poważne przestępstwa – od morderstw po fałszywe roszczenia ubezpieczeniowe.

owe prawo, za którym opowiedziało się 28 listopada prawie 53% społeczeństwa, podkreśla rosnący w Szwajcarii niepokój w związku z imigrantami z ubogich w większości krajów Afryki i Azji, którzy przybywają do Europy i popełniają przestępstwa. Odczucia te zaostrzyły się po kryzysie ekonomicznym na Starym Kontynencie, gdzie rządy borykają się teraz ze znalezieniem środków na świadczenia publiczne.

Szwajcaria ma szczególnie wymagające prawo dotyczące imigracji, które zapobiega łatwemu uzyskaniu obywatelstwa przez obcokrajowców. Posiada też ścisłe municypalne reguły zarządzające budową meczetów, minaretów i innych osobliwości właściwych wspólnotom mniejszościowym.

„Najpierw muzułmanie i minarety, teraz przestępcy”, powiedział agencji Reuters Mohammed, Libańczyk, który niedawno dostał szwajcarski paszport. „Nie wszyscy jesteśmy przestępcami.”

Dotychczas imigrantów przestępców deportowano ze Szwajcarii po indywidualnym rozpatrzeniu każdej sprawy. Natomiast nowe prawo wzywa do natychmiastowego wydalenia tych, którym udowodniono popełnienie poważnych przestępstw, takich jak gwałt, handel narkotykami oraz niektóre przestępstwa urzędnicze, np. wyłudzenia ubezpieczeniowe.

Prawo deportacyjne jest inicjatywą prawicowej Szwajcarskiej Partii Ludowej, która wzbudziła kontrowersje plakatami kampanii, przedstawiającymi anonimowych ciemnoskórych przestępców. Jak donosi „Washington Post”, jeden z plakatów odwoływał się do brodatego przestępcy o fikcyjnym arabskim imieniu, pytając: „Faruk B. jest mordercą. Czy powinien otrzymać zgodę na zostanie obywatelem Szwajcarii?”. Inne plakaty pokazywały czarną owcę wyrzucaną ze szwajcarskiej flagi przez białą owcę – alegoria, którą wielu obserwatorów (w tym ONZ) potępiło jako rasistowską.

Imigranci stanowią blisko jedną piątą z 7.7 miliona osób zamieszkujących terytorium Szwajcarii, lecz zgodnie z danymi rządu stanowią też poważny odsetek populacji więzień w tym kraju. W trakcie niedawnej debaty na Uniwersytecie Genewskim lider Partii Ludowej Christian Blocher powiedział, że obcokrajowcy są sprawcami w 54% przypadków aktów ciężkiego uszkodzenia ciała i 62% przypadków rabunku. „Więzienia nie zatrzymują przestępczości” – powiedział, według relacji „New York Timesa”. „Jedyną drogą postępowania jest w tym przypadku zmuszenie tych osób do opuszczenia kraju.”

Eksperci prawni ostrzegli, że prawo o automatycznej deportacji może naruszać uzgodnienia Szwajcarii z Unią z 1999 roku, które pozwalają obywatelom na swobodne poruszanie się po Europie. Szwajcarski rząd oznajmił, że komitet przygotuje nowe prawo w taki sposób, że nie będzie ono w konflikcie z międzynarodowymi traktatami. Wówczas parlament podda je głosowaniu.(pj)

Tłum. JMW
http://www.aolnews.com/world/article/swiss-vote-to-expel-foreigners-convicted-of-crimes/19735956

Za: Euroislam.pl | http://www.euroislam.pl/index.php/2010/12/szwajcarzy-za-wydalaniem-przestepcow-imigrantow/