Rosjanie cenzurują prof. Andrzeja Nowaka

Aktualizacja: 2010-12-6 10:34 am

W „Naszym Dzienniku” z piątku 3 grudnia ukazał się wywiad z prof. Andrzejem Nowakiem z Uniwersytetu Jagiellońskiego na temat stosunków polsko-rosyjskich. Wywiad ten zainteresował i rosyjskie media. Został przetłumaczony i zamieszczony w Internecie przez serwis inoSMI.ru. Po stronie rosyjskiej opublikowano go jednak w ocenzurowanej wersji.

W wywiadzie “Szyderstwa i potrząsanie pepeszą” prof. Nowak zapytany o rolę tajnych służb w Rosji pod władzą W. Putina powiedział:

“Władimir Putin to człowiek z taką, a nie inną biografią, z takim bilansem dokonań w dziedzinie demokratyzacji Rosji w roli prezydenta, a następnie premiera, jaki posiada. Może wylegitymować się kilkuset zamordowanymi dziennikarzami podczas swoich rządów, ofensywą militarną prowadzoną wewnątrz swoich granic przeciwko Czeczenii kosztem setek tysięcy ofiar oraz zewnętrzną przeciwko Gruzji. Ma wśród swoich dokonań także likwidację niezależnych mediów elektronicznych. Dlatego też jego słowa pełne ironii na temat oceny stanu demokracji w Rosji brzmią jak szyderstwo. Szyderstwo, w którym Putin nawiązuje do najgorszych tradycji sowieckiej propagandy kpienia z Zachodu i jego wartości”.

Wywiad przetłumaczył rosyjskojęzyczny serwis inoSMI.ru, który specjalizuje się w wyszukiwaniu tekstów na temat Rosji w zagranicznych mediach. Jednak czytelnicy rosyjscy mogli się zapoznać tylko z okrojoną wersją wypowiedzi prof. Nowaka:

“Władimir Putin to człowiek z taką, a nie inną biografią, z takim bilansem dokonań w dziedzinie demokratyzacji Rosji w roli prezydenta, a następnie premiera, jaki posiada… […]”.

Fragment o morderstwach dziennikarzy, likwidacji niezależnych mediów elektronicznych i ofiarach wojen wywołanych przez Rosję – został wycięty.

Trudno sobie wyobrazić lepszy dowód na trafność słów prof. Nowaka.

Oryginał wywiadu: Nasz Dziennik [BIBUŁA-przedruk]

Tłumaczenie rosyjskie:

http://inosmi.ru/politic/20101204/164664640.html

(twg)

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=29021 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]