Skradziono korony Matki Bożej Leśniowskiej

Z klasztoru paulinów w Leśniowie k. Myszkowa (Śląskie) skradziono dwie korony, ozdabiające XIV-wieczną słynącą cudami figurę Matki Bożej Leśniowskiej i Dzieciątka Jezus. Policja apeluje o pomoc do wszystkich, którzy mogą przyczynić się do odzyskania koron i ujęcia sprawców kradzieży.

Jak podał zespół prasowy śląskiej policji, kradzież odkryto w czwartek po południu. Korony zniknęły z figury, umieszczonej w głównym ołtarzu sanktuarium. Skradzione przedmioty nie mają dużej wartości materialnej, ale wielką wartość historyczną. Leśniowska figura została koronowana w 1967 r. przez ówczesnego prymasa Polski, kard. Stefana Wyszyńskiego, w obecności metropolity krakowskiego Karola Wojtyły.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi specjalna grupa operacyjno-dochodzeniowa, w skład której weszli doświadczeni policjanci z myszkowskiej komendy. Wspierają ich eksperci z laboratorium kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Trwają przesłuchania świadków.

Osoby mogące pomóc w ustaleniu sprawców kradzieży lub posiadające informacje w tej sprawie proszone są o kontakt osobisty bądź telefoniczny z policjantami wydziału kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Myszkowie, pod numerem telefonu 34 315 32 55 lub 997. Policja gwarantuje informatorom anonimowość.

70-centymetrowa lipowa figura Najświętszej Marii Panny, zwanej „Uśmiechniętą Madonną” pochodzi z XIV wieku. Znajduje się w późnobarokowym głównym ołtarzu leśniowskiego sanktuarium.

Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej, patronki rodzin, jest częścią zespołu klasztornego ojców paulinów, położonego w Leśniowie – przedmieściu Źarek w woj. śląskim. Jest ono ważnym ośrodkiem pielgrzymkowym na trasie z Krakowa i ze Śląska na Jasną Górę.

(za: onet)

Za: Aspekt Polski | http://www.aspektpolski.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=3751&Itemid=1

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content