Czy to obywatele, czy tylko mieszkańcy? – prof. Andrzej Czachor

Aktualizacja: 2010-11-26 10:44 pm

Przeczytałem co najmniej 200 wypowiedzi na blogu “Gazety Wyborczej” na temat werdyktu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie traktatu lizbońskiego i wobec większości z nich poczułem głęboki niesmak. Czy jesteście myślącymi ludźmi – pomyślałem – obywatelami państwa o nazwie Polska, czy też tylko gorącymi przeciwnikami klubu sportowego o nazwie PiS, którego szefowie wykazali się niekonsekwencją i krętactwem? Co to ma za znaczenie, że Lech traktat podpisał, a Jarosław teraz protestuje, co z tego, że im to z satysfakcją 100 razy wytkniecie, pluniecie w twarz? Dodając własne klozetowe żarciki i szpile? Tak jakby kompromitacja obu braci była istotą obecnych problemów. Czy ten “sarkazm” ma uratować Polskę suwerenną? Czy tu jest pies pogrzebany?

To tak jak w starym szmoncesie – “Icek, twoja żona zdradza cię z całym miastem. Fi, wielkie mi miasto, 10 tysięcy mieszkańców”. Czym wy się zajmujecie? Sypiecie plewy, a tu wisi nad głową potop.

Ale chyba jest tak, że ta ich gorliwość w opluwaniu obu panów wynika z nieczystego sumienia. Bo nie chcą, aby Traktat Lizboński kwestionowano. Nie chcą mieć własnego państwa. Prawie wszyscy “dyskutanci” uważają hasło “suwerenna Polska” za durny i szkodliwy absurd. Lepiej się podpiąć do europejskiej krowy, którą wyhodował wprawdzie kto inny, ale mleka starczy też dla nas. Jak mi jeden “Polak” powiedział koło Sejmu 28 lutego 2008 – “Niech przyjdzie Niemiec, niech się skończy ten bardak”.

Przypuszczam, że nasze dzieci i wnuki, które te rozstrzygnięcia skazują na przyszłe powstania narodowe, zapytają kiedyś każdego z nas – co robiłeś, gdzie byłeś 13 grudnia 2007? 28 lutego i 1 kwietnia 2008? 10 października 2009? I na koniec – 10 i 24 listopada 2010? W te dni, gdy “elity” polityczne zatwierdzały rezygnację z suwerenności naszego państwa.
Dobrze, że na wczorajszym posiedzeniu Trybunału Konstytucyjnego pojawił się choć jeden Rejtan z okrzykiem “Hańba”.

Andrzej Czachor
Warszawa, 25 XI 2010

Autor jest jednym z liderów Grupy Warszawskiej Obywatelskiego Ruchu na rzecz JOW

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=28789 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]